Kwietnia 20, 2024, 03:05:17 *
Witamy, Go¶ć. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podaj±c nazwę użytkownika, hasło i długo¶ć sesji
Aktualno¶ci:
Nowa strona główna  : http://www.emunes.pl
Zapraszamy do testowania !

Chat: http://chat.emunes.pl
Galeria cartów: http://carts.emunes.pl
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  

Reklama
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor W±tek: Ntsc Czy Pal?  (Przeczytany 2905 razy)
0 użytkowników i 1 Go¶ć przegl±da ten w±tek.
koNESer
Go¶ć
« : Lipca 11, 2007, 22:07:43 »

Założyłem ten temat ponieważ jeśli chodzi  o rozpoznawanie regionu gier w przypadku NES'a nie zawsze  jest to takie oczywiste.

Zacznę od sprawy oczywistej jakby.Mianowicie różnica która jest zauważalna na pierwszy rzut oka to słoneczko na cartridge'u

NTSC


PAL

Również na etykiecie cartridge'a w dolnym prawym rogu możemy zauważyć pewne oznaczenie-przykład z gry METAL GEAR w NTSC   NES-ME-USA i tu końcówka sama mówi za siebie skąd gra pochodzi jeśli mamy inne określenie np. NES-XB-NOE bez końcówki USA to oczywiste jest że gra pochodzi z Europy

Tak naprawdę to teraz zmierzam do sedna głownej idei tego tematu....otóż irytuje mnie pewna sprawa

90% cartridge'y które posiadam są w systemie PAL zauważyłem że większość z nich ma na etykiecie w prawym dolnym rogu literkę B więc myślałem że gry NTSC są oznakowane literką A i się myliłem...w sumie to jakaś zagadka której nie czaje po prostu heh

Na koniec mała łamigłówka


The Adventure of Bayou Billy i Ghost'n Goblins obie  w systemie PAL co mnie tu zastanawia?
w TAOBB oznakowanie literką A a w GnG słoneczko rodem z uesej.....Why???
Zapisane
gigi
Go¶ć
« Odpowiedz #1 : Lipca 11, 2007, 23:08:52 »

W kartach NES-a liczy sie jeszcze wiek. Pierwsze europejskie nie maja wcale sloneczka. GnG to wersja francuska(mam identyczny) Cheesy  
Ale najwieksza roznica to karty w wersji asian smiley :
porownanie


Kilka starszych wydan(european version)

« Ostatnia zmiana: Lipca 12, 2007, 00:25:03 wysłane przez gigi » Zapisane
Oldschoolowy dziad
Go¶ć
« Odpowiedz #2 : Lipca 12, 2007, 00:34:44 »

Litery oznaczają chyba region, na jaki dana gra została przygotowana. To znaczy - sama gra jest taka sama, choć zdarza się, że jest w innej wersji językowej [nie spotkałem innych niż po niemiecku i francusku - o te drugie na prawdę trudno, z tymi pierwszymi można wpaść po kupowaniu niesprawdzonych cartów z wystawek...]. Ale najczęściej jest przetłumaczona tylko instrukcja, czasem box, czasem też etykieta carta [np. Zelde mam taką].

I z tego do czego doszedłem, to B oznacza m.in. Niemcy i Francję, a A Wielką Brytanię [oznaczenie UKV, więc na to wychodzi...].

Słoneczko które masz na GnG pierwszy raz widzę na carcie NESowym...a już mi się z dobra setka przez łapska przewinęła  heh . Chyba chodzi o jakiś bestseller z tym odznaczeniem, bo gry NTSC są oznaczane 'słoneczkiem' spłaszczonym, niczym globus w atlasach.


Jest jeszcze kwestia rozpoznawania NESów, czy to PAL czy NTSC - niby po obudowie, ale czasami jest zamieniona [miałem już takie]...Jest na pewno jeden element dzięki któremu poszczególne wersje można odróżnić, opiszę go i pokaże gdy dorwe jakąś cyfrówke.
Zapisane
koNESer
Go¶ć
« Odpowiedz #3 : Lipca 12, 2007, 01:15:27 »

Cytuj
najczęściej jest przetłumaczona tylko instrukcja, czasem box, czasem też etykieta carta [np. Zelde mam taką].
[snapback]13931[/snapback]

No ja mam Journey to Silius anglik z instrukcja francuską z bohaterem z Raf World wszystko pięknie i fajnie........ale pewien dżołk jest,otóż jest to dość nietypowa sprawa
bo w grze w paru miejscach występują bugi(jest ich mało,nie przeszkadzają-ale są)

Dziwna sprawa ale to mi wygląda na przeniesienie gry z NTSC na PAL bez odpowiedniego przekonwertowania tzn. gdy odpalimy grę z USA na emu i ustawimy system PAL przy pierwszym bossie widać będzie takie kreski na górze ekranu i to samo jest w mojej  wersji

EDIT:

tak wygląda to w wersji PAL


a tak w NTSC uruchomionym pod PAL.....to samo

Takie same błędy są w PALowskim Blades of Steel smiley
« Ostatnia zmiana: Lipca 12, 2007, 11:45:32 wysłane przez koNESer » Zapisane
siudym
Go¶ć
« Odpowiedz #4 : Lipca 12, 2007, 11:42:43 »

Latwo poznac to z daleka, jak juz napisal Dziad - gry NTSC maja "jajkowate" sloneczka:
« Ostatnia zmiana: Lipca 12, 2007, 11:42:57 wysłane przez siudym » Zapisane
koNESer
Go¶ć
« Odpowiedz #5 : Lipca 12, 2007, 12:07:32 »

Cytuj
Latwo poznac to z daleka, jak juz napisal Dziad - gry NTSC maja "jajkowate" sloneczka:
[snapback]13948[/snapback]

Z tym jajkiem to też tak do końca nie można być pewnym oto przykład castlevani z jajem a jednak PALowskiej



Z początku myślałem że może płytka z grą jest podmieniona na PAL ale  jednak nie,
etykietka na carcie różni się od tej w NTSC heh
Zapisane
siudym
Go¶ć
« Odpowiedz #6 : Lipca 12, 2007, 19:40:45 »

Widocznie KONAMI cos namieszalo, bo Castlevania 2 i 3 juz maja normalne PALowe slonca Wink
Zapisane
gigi
Go¶ć
« Odpowiedz #7 : Lipca 12, 2007, 21:51:45 »

Cytuj
Widocznie KONAMI cos namieszalo, bo Castlevania 2 i 3 juz maja normalne PALowe slonca Wink
[snapback]13979[/snapback]

Mam Castlevania II z jajkiem w palu. Wszystkie sprzedawane w brytani maja jajkowate slonca(seria Castlevania z oznaczeniem EEC)
Zapisane
koNESer
Go¶ć
« Odpowiedz #8 : Lipca 12, 2007, 22:19:15 »

hahaha jaki dżołk gigi zobacz 2 gry PAL a zupełnie odwrotna sytuacja ze słoneczkami niż u ciebie heh
« Ostatnia zmiana: Lipca 12, 2007, 22:19:52 wysłane przez koNESer » Zapisane
gigi
Go¶ć
« Odpowiedz #9 : Lipca 12, 2007, 22:55:18 »

Cytuj
hahaha jaki dżołk gigi zobacz 2 gry PAL a zupełnie odwrotna sytuacja ze słoneczkami niż u ciebie heh
[snapback]13984[/snapback]

Rzeczywiscie co za przypadek Cheesy
Co do Ghost' N Goblins to sie pomylilem, to takze jest wersja angielska(EEC).
Jeszcze to zlote logo stosowane przejsciowo w latach 1986-87.
Jesli sprawdzisz ilosc pinow na plytce to bedzie 36 na stronie(bez charakterystycznej przerwy na srodku). To rozwiazanie jest tylko w bardzo starych egzemplarzach. Tutaj zestawienie od lewej Slalom-ntsc(1986 jeszcze nie NROM) GnG nie rozbieralem ale moze byc oznaczony jako 'Konami 00 cos" zamiast UNROM.
Zapisane
koNESer
Go¶ć
« Odpowiedz #10 : Lipca 19, 2007, 23:03:49 »

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości to odsyłam do sporego spisu wraz z oznaczeniami "PAK ID" gier wydanych w Europie Click
Zapisane
lemonek1
Kapitan
****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 289



WWW
« Odpowiedz #11 : Listopada 20, 2007, 18:21:53 »

Zauważyłem ostatnio, że część gier posiada dwa "słoneczka" co prawda widziałem tylko 2 gry z takim oznaczeniem więc zjawisko to musi być znikome, wiecie o tym morze coś więcej ?

klik

klik

« Ostatnia zmiana: Listopada 20, 2007, 18:24:10 wysłane przez lemonek1 » Zapisane



Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.036 sekund z 18 zapytaniami.