Marca 28, 2024, 14:31:06 *
Witamy, Go¶ć. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podaj±c nazwę użytkownika, hasło i długo¶ć sesji
Aktualno¶ci:
Nowa strona główna  : http://www.emunes.pl
Zapraszamy do testowania !

Chat: http://chat.emunes.pl
Galeria cartów: http://carts.emunes.pl
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  

Reklama
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor W±tek: Redukcja Zakłóceń  (Przeczytany 3034 razy)
0 użytkowników i 1 Go¶ć przegl±da ten w±tek.
Senshu
Wspiera aktywnie
Major
*
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 648


« : Sierpnia 06, 2007, 21:34:18 »

Pytanie do posiadaczy lepszych pegazusow, z układami scalonymi, najwierniejszych kopii famicoma, ktorych oznaczeń nigdy nie pamiętam :} czy po ustawieniu dużej głosnosci na TV słyszycie jakies zakłócenia, coś jakby szum itp. ?

Jak leci muzyka w grze nie słyszy się tego, jednak jak dam pauze da się usłyszeć nieprzyjemny szum.
Jestem ciekaw czy tylko ja mam ten problem, ponieważ linie audio ciągne kabelkiem do gniazda chinch w srodku konsoli z tego względu, że moj stary famicom ma tylko RF out, musialem zrobić AV moda, żeby uzyskać normalny composite out i audio. Użyłem bardzo dobrej jakości przewodow ekranowanych, ktore pociągnąłem z dala od źrodeł ciepla i jakiegoś napięcia (switch np.) żeby zredukowac ewentualne zakłócenia...ktorych nie udało mi się całkowicie wyeliminować (szum przy wysokiej glosnosci). Pomyslałem, ze cała konsola może być winna ponieważ natężenie tego szumu zmienia się w zależności od położenia względem telewizora o_O wszystkie nowe konsolki mają w środku ekran na całą elektronikę żeby zredukować/zatrzymac zewnętrze sygnały, nawet NES. Wyjątkiem jest famicom i klony (moze jeszcze inne oldschoolowe konsole)...

Czekam na Wasze opinie i pomysły w tej sprawie.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 06, 2007, 21:34:44 wysłane przez Senshu » Zapisane
gigi
Go¶ć
« Odpowiedz #1 : Sierpnia 06, 2007, 22:18:02 »

Gdzie przechwyciles audio, procesor czy modulator?

Jesli modulator to wymien kondensator 1uf 50V(na linii audio, ze starosci wysychaja)
Z procesora bezposrednio odradzam(trzeba dac kondensatory na wyjscia audio)
Kable laczace koniecznie ekranowane(wazny przekroj i dlugosc)
Zeby sie upewnic ze to konsola(a nie telewizor) podlacz pod wzmacniacz audio

Ja stosuje przewody mikrofonowe(wysokiej jakosci) oddzielnie audio, video(konsola tv)


Ps Stare tv Thomson maja problem z trybem audio/video(zaklocenia od anteny)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 06, 2007, 22:23:14 wysłane przez gigi » Zapisane
Senshu
Wspiera aktywnie
Major
*
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 648


« Odpowiedz #2 : Sierpnia 06, 2007, 22:47:02 »

Przechwycielem na pcb, tuz przed połączeniem z modułem RF (w ogole chyba go wywale), wymienie wszystkie kondensatory po drodze. Przewody są dobrej jakosci :/ sprawdze na wieży jak mowisz......jeszcze jedno.....mam starego thomsona wlasnie o_O (czytasz w myslach ?).
Zapisane
gigi
Go¶ć
« Odpowiedz #3 : Sierpnia 06, 2007, 23:34:07 »

Podlaczyles najlepiej jak to tylko mozliwe(modulator). Co do tv wiem z doswiadczenia, czasami uzywam turystyczny(Thomson 14 cali). Jak nie odlacze anteny(teleskopowej, zwyklej) mam w tle szum w trybie audio/video. Co ciekawe zmiana glosnosci nie pomaga.
Thomson to zlom angry


Jak mialem commodore 64, audio dalem na stale pod wzmacniacz. Co za efekt cool (SID i Unitra Fonica 2x35W)


Zapisane
aboabo
Spaghetti Samurai
Major
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1110


geje we wsi


« Odpowiedz #4 : Stycznia 26, 2008, 20:51:16 »

porobilem zgrywki szumow z paru roznych konsol, probki byly zgrywane w moim domowym "studio" przez mikser z przedwzmacniaczem, tak wiec wszystko slychac wyraznie, sygnal jest glosny i nie ma zadnego dodatkowego szumu z wejscia liniowego.

na biurko operacyjne po kolei wjechaly: famicom z modem AV od Senshu, klasyczny pegasus mt-777dx oraz klon famicoma oznaczony jako "tv game model 707" ktory widac takze na ponizszym zdjeciu


http://www.keepmyfile.com/download/d2797d2148538

http://www.keepmyfile.com/download/1c81c02148537

http://www.keepmyfile.com/download/6b5b902148536

powyzej mozna sciagnac probki z wyzej wymienionych urzadzen. jak slychac, famicom od Senshu wcale nie szumi glosniej od reszty. jednak juz po samym szumie da sie odroznic 60 hz Wink drganie jest szybsze a dzwiek bardziej metaliczny.

jak na moj gust ten szum z fami/pegasa jest bardzo cichy i nie ma prawa przeszkadzac, a juz napewno nie w grze. pegasus wypada tutaj rownie dobrze, natomiast klon fami oznaczony "tv game model 707" szumi znacznie glosniej, ponadto charcza takze same przelaczniki! (co tez slychac w nagraniu).

podsumowujac: jak dla mnie potrzeba redukcji zaklocen nie wystepuje. nawet jesli brac pod uwage czysto muzyczne zastosowania. szum (a wlasciwie bzyczenie, bo nie jest to hiss ani hum, tylko buzz) slychac wlasciwie tylko wtedy gdy wszystkie kanaly sa wyciszone. podlaczalem pegasa juz w duzych klubach gdzie naglosnienie ma czesto nawet moc kilkunastu tysiecy wat i bzyczenie nie dawalo sie we znaki. dla porownania moj c64 (stary model) szumi znacznie glosniej, wrecz generuje dywany szumu o dosc szerokim pasmie. ponizej probka.

http://www.keepmyfile.com/download/7cf9692148919

jednak nie usuwam. mimo ze modyfikacja eliminujaca szum w c64 calkowicie, polega na zwarciu AUDIO IN do masy, wiec jest banalna. ten szum jest jednak swietnym dopelnieniem charakteru SIDowego brzmienia.

uwaga na uszy! specjalnie nie poddalem sygnalu kompresji, jedynie normalizacji, wiec roznica pomiedzy glosnoscia szumu a dzwieku syntezowanego jest spora, mimo wszystko nadal go dobrze slychac. no ale ostrzegam... po prostu nie rob zbyt glosno sluchajac za pierwszym razem
« Ostatnia zmiana: Stycznia 27, 2008, 00:46:48 wysłane przez v jupiter » Zapisane


W pewnym archiwum znajduje sie autentyczne nagranie glosu Mieszka I, przypadkiem utrwalone przez garncarza pracujacego na kole garncarskim: "Poniewaz Mieszko I krzyczal glosem bardzo podniesionym to reka garncarza zlobiaca w tym czasie spiralny rowek (wzór luzycko-warminski) w miekkiej glinie drgala w rytm glosu Mieszka I jak membrana mikrofonu. A mysmy wzieli ten wykopany z ziemi talerz, polozyli na gramofonie i odtworzyli".
aboabo
Spaghetti Samurai
Major
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1110


geje we wsi


« Odpowiedz #5 : Stycznia 26, 2008, 21:34:33 »

aha zapomnialem napisac. glosnosc szumu i jego charakter, natezenie (nie wiem jak to trafnie okreslic) zaleza tez od tego jaka gre zapodamy. w powyzszych testach uzylem gry abadox na mmc1. mozliwe ze istotne jest tutaj jakie kolory sa wyswietlane na ekranie (c64 tak ma naprzyklad i bardzo wyraznie to slychac w praniu), mozliwe jednak ze chodzi o cos zupelnie innego. niektore skladanki np generuja nieprzyjemny pisk w menu.

jeszcze jedna ciekawa rzecz ktora zaobserwowalem juz jakis czas temu. mianowicie pegasus i inne klony w stosunku do konsol nintendo (nes, famicom) maja zamienione dwa rejestry pulse width duty cycle. tam gdzie famicom gra fale prostokatna o 50% szerokosci pulsu, pegasus gra 25%... a tam gdzie fami gra 25% pegasus gra 50%. w niektorych przypadkach potrafi to naprawde skiepscic brzmienie instrumentow. w powyzszych przykladach slychac to dosyc dobrze.
Zapisane


W pewnym archiwum znajduje sie autentyczne nagranie glosu Mieszka I, przypadkiem utrwalone przez garncarza pracujacego na kole garncarskim: "Poniewaz Mieszko I krzyczal glosem bardzo podniesionym to reka garncarza zlobiaca w tym czasie spiralny rowek (wzór luzycko-warminski) w miekkiej glinie drgala w rytm glosu Mieszka I jak membrana mikrofonu. A mysmy wzieli ten wykopany z ziemi talerz, polozyli na gramofonie i odtworzyli".
gigi
Go¶ć
« Odpowiedz #6 : Stycznia 26, 2008, 22:43:02 »

Zaklocenia o ktorych wspominal Senshu,  prawdopodobnie pochodzily od telewizora. W trybie A/V niektore tv podaja szczatkowa fonie programu(zle rozwiazany wzmacniacz).
Szkoda ze nie dysponujesz Pegasusem iq502, 100% ze wypadnie najgorzej. Jesli ktos posiada ten model, radze zastapic rezystor kondensatorem 10uF(ostatni oporinik na audio out). Jakosc i poziom sygnalu bardzo sie poprawia.
Bzyczenie raczej nie pochodzi od cpu(wyjscia maja opory do GND), stawiam na efekt dzialania HCT368(pelni role wzmacniacza w Famicomie i starych Pegasusach). NES do wzmocnienia sygnalu wykorzystuje HCT04, sygnal z tego ukladu ma mniejszy poziom ale lepsza jakosc(podejrzewam ze NES wypadlby najlepiej). Wszystko sprawdzilem przerabiajac audio w NES, roznice slychac w grach z dodatkowymi ukladami muzycznymi
Zapisane
aboabo
Spaghetti Samurai
Major
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1110


geje we wsi


« Odpowiedz #7 : Stycznia 26, 2008, 22:58:51 »

tak, tez mam thomsona wiec wiem co to za zlom, nie trzeba nic podlaczac zeby bylo slychac bzyki ;). jednak opis Senshu pasuje idealnie takze do tego co idzie z kanalu audio.

skoro bzyczenie nie pochodzi od zegara to jak wytlumaczyc roznice w jego charakterze? (bzyk z famicom'a drga szybciej)

mam jeszcze jednego klona, bardzo taniego i tandetnego, no w nim to wogole dzwiek jest o polowe cichszy i brzmi jak przepuszczony przez dolnoprzepustowy filtr. na szum nie zwracalem uwagi nawet.
Zapisane


W pewnym archiwum znajduje sie autentyczne nagranie glosu Mieszka I, przypadkiem utrwalone przez garncarza pracujacego na kole garncarskim: "Poniewaz Mieszko I krzyczal glosem bardzo podniesionym to reka garncarza zlobiaca w tym czasie spiralny rowek (wzór luzycko-warminski) w miekkiej glinie drgala w rytm glosu Mieszka I jak membrana mikrofonu. A mysmy wzieli ten wykopany z ziemi talerz, polozyli na gramofonie i odtworzyli".
gigi
Go¶ć
« Odpowiedz #8 : Stycznia 26, 2008, 23:18:49 »

Cytuj
skoro bzyczenie nie pochodzi od zegara to jak wytlumaczyc roznice w jego charakterze? (bzyk z famicom'a drga szybciej)

mam jeszcze jednego klona, bardzo taniego i tandetnego, no w nim to wogole dzwiek jest o polowe cichszy i brzmi jak przepuszczony przez dolnoprzepustowy filtr. na szum nie zwracalem uwagi nawet.
[snapback]17310[/snapback]


Jesli czestotliwosc jest wieksza to na pewno decyduje 60Hz(wiec jednak cpu :sly: ). Nigdy tak dokladnie tego nie porownywalem, ale wiem na pewno ze HCT368 decyduje o poziomie sygnalu. Trzeba o tym pamietac przerabiajac NES, lub grajac na badziewiastych klonach(w gry z dodatkowym dzwiekiem). Wszystkie absolutnie kazdy klon w glucie czy iq502 bedzie mial slabsze audio.


Ps Czy zwrociles uwage na rozdzielczosc w Famicomie(Famicom vs Pegasus)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 26, 2008, 23:19:22 wysłane przez gigi » Zapisane
aboabo
Spaghetti Samurai
Major
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1110


geje we wsi


« Odpowiedz #9 : Stycznia 26, 2008, 23:54:06 »

Cytuj
Ps Czy zwrociles uwage na rozdzielczosc w Famicomie(Famicom vs Pegasus)
zwrocilem juz wczesniej, ale dopiero teraz zauwazylem roznice jak sobie porownalem. faktycznie obraz jest splaszczony jak na PAL przystalo, jednak nigdy nie zaobserwowalem takiego efektu jak na konsoli sega saturn ze gry wygladaja jak w trybie widescreen. teraz juz wiem dlaczego.

tak jak siudym pisal kiedys w wiekszosci gier NTSC zalacza sie PALowska rozdzialka przy 50hz. obraz jest splaszczony bo nadal wyswietla ta sama grafike tyle ze w innym trybie, natomiast nie ma takich duzych paskow u gory i u dolu, obraz zajmuje praktycznie caly ekran. sa jednak gry w ktorych PALowska rozdzialka sie nie zalacza, a mimo wszystko efekt widescreena nie wystepuje. trafilem na taka jedna przed chwila wlasnie - bucky o hare, tutaj obraz zwyczajnie jest przesuniety do gory, a w dolnej czesci ekranu znajduje sie status wiec zupelnie nie zwraca sie na to uwagi.

to nie sa wszystkie roznice w wyswietlaniu obrazu jakie zaobserwowalem, ale o tych i innych ciekawostkach napisze juz kiedy indziej w stosownym temacie. howgh
« Ostatnia zmiana: Stycznia 26, 2008, 23:54:58 wysłane przez v jupiter » Zapisane


W pewnym archiwum znajduje sie autentyczne nagranie glosu Mieszka I, przypadkiem utrwalone przez garncarza pracujacego na kole garncarskim: "Poniewaz Mieszko I krzyczal glosem bardzo podniesionym to reka garncarza zlobiaca w tym czasie spiralny rowek (wzór luzycko-warminski) w miekkiej glinie drgala w rytm glosu Mieszka I jak membrana mikrofonu. A mysmy wzieli ten wykopany z ziemi talerz, polozyli na gramofonie i odtworzyli".
Senshu
Wspiera aktywnie
Major
*
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 648


« Odpowiedz #10 : Stycznia 28, 2008, 13:16:40 »

Cytuj
Zaklocenia o ktorych wspominal Senshu, prawdopodobnie pochodzily od telewizora. W trybie A/V niektore tv podaja szczatkowa fonie programu(zle rozwiazany wzmacniacz).

Było dokładnie tak jak napisaleś gigi. Jakies 2 tygodnie przed tym jak sprzedalem famiego, udało mi sie kupic tanio inny TV. Sprawdzilem na nim i zakłócenia zmalały, a po odsunieciu konsoli z dala od TV to juz naprawde elegancko wszystko brzmialo.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.029 sekund z 18 zapytaniami.