Marca 28, 2024, 20:31:58 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Nowa strona główna  : http://www.emunes.pl
Zapraszamy do testowania !

Chat: http://chat.emunes.pl
Galeria cartów: http://carts.emunes.pl
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  

Reklama
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Zimne luty i kondensatory elektrolityczne  (Przeczytany 3620 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
andrzejlisek
Kapitan
****
Offline Offline

Wiadomości: 313


« : Lipca 13, 2008, 23:03:04 »

Jestem na forum elektroda.pl, czytam z ciekawości o uszkodzeniach telewizorów i monitorów.

Nieraz piszą, że przyczyną różnych uszkodzeń są zimne luty i wyschnięte kondensatory elektrolityczne.

Słyszałem, że zimny lut może sie pojawić po długim czasie, a kondensator elektrolityczny z upływem kilku-kilkunastu lat wysycha, co powoduje zmianę jego parametrów (czasem się wybrzusza, a czasem w wyglądzie nic się nie zmienia).

Czy w konsolach też spotkaliście się z takim przypadkiem, że wymiana kondensatorów elektrolitycznych lub poprawa lutowań pomogła?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 26, 2014, 13:50:04 wysłane przez siudym » Zapisane
Nielogiczny
Gość
« Odpowiedz #1 : Lipca 14, 2008, 12:26:10 »

Z kondensatorami to prawda - można spotkać takie przypadki np. w płytach głównych komputerów, gdzie czasami nawet nowa płyta ma wlutowane stare kondensatory i przez to występują różne problemy (np. niekontrolowane shoutdown'y).
Zaś jeśli chodzi o zimne luty to nigdy się z tym nie spotkałem chociaż słyszałem o tym nieraz - jednak mimo wszystko uważam to bardziej za teorię niż fakt mogący być przyczyną różnarakich awarii.
Zapisane
gigi
Gość
« Odpowiedz #2 : Listopada 15, 2008, 16:16:49 »

Czy w konsolach też spotkaliście się z takim przypadkiem, że wymiana kondensatorów elektrolitycznych lub poprawa lutowań pomogła?

Wczoraj znalazłem wyschnięty kondensator w Famicomie, od jakiegoś czasu próbowałem ustalić co wywołuje  charakterystyczne pionowe linie na tv. Ponieważ nie mam A/V, korzystam z tzw. wyjścia RF, wiadomo że jakość jest gorsza, dodatkowo ntsc-j skutecznie utrudnia odnajdywanie uszkodzeń. Jednak eliminując kolejne elementy, w końcu trafiłem na podejrzany 1uf/50V w obwodzie wizji. Zewnętrzna powłoka była lekko nadtopiona, kondensator dotykał bezpośrednio ekranu modulatora, który to jest jednocześnie radiatorem dla stabilizatora 7805. Wymiana pomogła natychmiast, linie zanikły ale profilaktycznie wymieniłem wszystkie elektrolity, oraz stabilizator JRC 7805, za bardzo się grzał. Problem z kondensatorami pojawi się zawsze przy wysokich temperaturach, raczej nie dotyczy konsol. Chyba że rozwiązano to tak jak w Fami czy NES, gdzie radiatorem stabilizatora napięcia jest modulator. Myślę że w NES będzie jeszcze gorzej, ponieważ kondensatory zostały zamknięte w szczelnej puszcze, która w całości tworzy klatkę Faradaya. Po kilku latach takiego wygrzewania, kondensatory muszą stracić swoje parametry, różnica w jakości obrazu RF powinna być zauważalna.

Zimne luty powstają pod wpływem temperatury, albo jako efekt procesu utlenienia cyny, miedźi itp.
Szczególnie zapamiętałem dwa ekstremalne przypadki, obydwa w starym sprzęcie liczącym powyżej pięćdziesięciu lat. Pierwszy w odbiorniku „Detefon”, w którym cyna niemal się rozłożyła, drugi to stary aparat telefoniczny zatcb58a. W obydwu przypadkach, poprawienie lutowania naprawiło sprzęt.   

Z ciekawszych doświadczeń z kondensatorami, pamiętam efektowną eksplozję i spalenie końcówki mocy w „Klaudia RMS 801”. Wtedy jednak popełniłem błąd Embarrassed, próbowałem podłączyć domofon i centralkę abonencką.
Zapisane
aboabo
Spaghetti Samurai
Major
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1110


geje we wsi


« Odpowiedz #3 : Listopada 15, 2008, 16:30:03 »

Cytuj
Zaś jeśli chodzi o zimne luty to nigdy się z tym nie spotkałem chociaż słyszałem o tym nieraz - jednak mimo wszystko uważam to bardziej za teorię niż fakt mogący być przyczyną różnarakich awarii.

 Nie trzeba szukac daleko, klasyczny przypadek gdy telewizor "naprawia sie sam" w momencie gdy w niego przywalisz piescia - chyba kazdy mial z tym do czynienia - to nic innego jak zimne luty wlasnie.
Zapisane


W pewnym archiwum znajduje sie autentyczne nagranie glosu Mieszka I, przypadkiem utrwalone przez garncarza pracujacego na kole garncarskim: "Poniewaz Mieszko I krzyczal glosem bardzo podniesionym to reka garncarza zlobiaca w tym czasie spiralny rowek (wzór luzycko-warminski) w miekkiej glinie drgala w rytm glosu Mieszka I jak membrana mikrofonu. A mysmy wzieli ten wykopany z ziemi talerz, polozyli na gramofonie i odtworzyli".
Lt_Bri
Kapral
**
Offline Offline

Wiadomości: 55



« Odpowiedz #4 : Listopada 15, 2008, 17:26:09 »

Niekoniecznie zimne - przegrzane dają równie paskudne efekty Wink
Zapisane

6502C SALLY
siudym
Gość
« Odpowiedz #5 : Grudnia 26, 2014, 13:52:50 »



Czy mozecie mnie oswiecic - dla pewnosci. Czy dlugosc nog tych kondensatorow juz nie ma znaczenia? Dawno nie w temacie, a kupilem taki jak na foto i dlaczego noga NEGATIVE jest dluga? Przeciez wg norm/oznaczen, NEGATIVE jest krotka, POSITIVE jest dluga.

Sa dwie opcje - albo wada fabryczna i zle zafoliowany kondensator, lub odwrotnie zle przyciete nogi.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 26, 2014, 14:44:12 wysłane przez siudym » Zapisane
FamiGyver
Aktywny spambot
Kapitan
****
Offline Offline

Wiadomości: 268


Patryk The Hedgehog 400


WWW
« Odpowiedz #6 : Grudnia 26, 2014, 18:27:04 »

AJ jak monowałem do GG nowego obcinałem i działa więc chyba nie mogę wrzucić foto

machbed: Zamknij się jak nie masz o czymś pojęcia.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 26, 2014, 21:01:27 wysłane przez machbed » Zapisane

Krzysiobal
Chorąży
***
Offline Offline

Wiadomości: 140



« Odpowiedz #7 : Stycznia 02, 2015, 03:19:58 »

Od razu skojarzyło mi się coś takiego:


Swoją drogą - ciekawe czy jest jakiś niedestrukcyjny sposób sprawdzenia biegunowości takiego elektrolita. Może przy odwrotnej polaryzacji wykazuje mniejszą pojemność?
Zapisane

Life is brutal, full of zasadzkas and sometimes kopas w dupas.
Ryan
Kapitan
****
Offline Offline

Wiadomości: 465


« Odpowiedz #8 : Stycznia 02, 2015, 04:22:43 »

Każdy, ale to naprawdę KAŻDY kondensator elektrolityczny ma oznaczoną stronę ujemną~! Nawet na tych fotkach które podaliście widać wyraźnie gdzie jest minus~! Zwykłe kondensatory można podłączyć jak kolwiek, tylko [wg. mojej skromnej wiedzy] elektrolity mają oznaczenia biegunowości.
Zapisane
dic-sc7
Kapitan
****
Offline Offline

Wiadomości: 345


« Odpowiedz #9 : Stycznia 02, 2015, 08:41:03 »

Kondensator elektrolityczny który nie ma oznaczenia biegunowości lub jest ono nieczytelne, lepiej odrzucić jako uszkodzony.
Okładki w kondensatorach wykonuje się z różnych metali i tlenków.
Zamiana biegunowości może być niebezpieczna.
Reakcja elektrochemiczna wywołuje wzrost ciśnienia gazu we wnętrzu, a wtedy łatwo o gwałtowne rozerwanie obudowy i zniszczenie kondensatora.
Zapisane
Ryan
Kapitan
****
Offline Offline

Wiadomości: 465


« Odpowiedz #10 : Stycznia 02, 2015, 12:45:17 »

Tak to wygląda gdy źle podłączymy kondensator elektrolityczny Grin

https://www.youtube.com/watch?v=rr7bPmGTQUk

Btw, polecam ten kanał na YT, ale naprawde z przymróżeniem oka xD
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.03 sekund z 19 zapytaniami.