Marca 28, 2024, 22:33:48 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Nowa strona główna  : http://www.emunes.pl
Zapraszamy do testowania !

Chat: http://chat.emunes.pl
Galeria cartów: http://carts.emunes.pl
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  

Reklama
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: NES PAL "A" i PAL "B"  (Przeczytany 14208 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
cis
Gość
« : Listopada 01, 2008, 23:49:54 »

Witam

Jestem nowy na forum wiec w pierwszej kolejnosci chcialbym sie przywitac z szanownymi forumowiczami:)

A teraz pytanie: jak w temacie - ma ktos jakas wiedze odnosnie tych regionow? Gry przyjezdzaly do mnie glownie z Niemiec, Francji i z UK. Oczywiscie te z wysp nie dzialaja na niemieckim NESie (notoryczny restart:). Chodza natomiast na konsoli NTSC bez chipa lock-out. Niestety czasem sa klopoty z poprawnym wyswiteltaniem obrazu. Doskonalym przykladem jest Double Dragon II gdzie "to co powinno byc na dole - wyswietlane jest na gorze". Jest jakis na to sposob, czym mam poprostu zaczac sie rozgladac za NESem na brytyjskich aukcjach? Cholera jeszcze jedna konsola dobije mnie, gdzie ja to cale towarzystwo pochowam:)))))

Jezeli taki watek juz byl to sorry, ale mi sie nie udalo nic wyszukac co by mi pomoglo rozwiazac ta "zagadke".

Pozdrawiam i z gory dzieki za pomoc!
Zapisane
dr00id88
Gość
« Odpowiedz #1 : Listopada 02, 2008, 10:08:05 »

Gry, które przeznaczone są na rynek azjatycki czy amerykański dostosowane są do innego odswiezania (NTSC). Jesli gra NTSC dziala na konsoli PAL, to tylko dlatego ze konsola PAL zostala przerobiona. Oczywiscie moga być, a w zasadzie beda, jakies artefakty czy też grafika bedzie zle wyswietlana.

Lockout chip stara sie zapobiec uruchamianiu gier z innego regionu, a jego zdjecie powoduje ze gra z innego regionu moze byc wlaczona, ale to czy grafika bedzie sie poprawnie wyswietlac czy nie, to juz sprawa losowa.


PAL-A to region oznaczający UK/Italy. Bardzo wiele gier tego typu występuje na ebayu i to w dosc przystepnej cenie (bynajmniej przed krachem:P). Bezproblemowo dzialaja na przerobionej na multiregion konsoli PAL (w moim przypadku konsola była niemiecka czyli PAL-B).

PAL-B to region oznaczający Niemcy. Dość popularne na naszych polskich aukcjach.

Nie polecam ci kupowac gier NTSC, jesli masz konsole PAL. Juz lepiej kup sobie druga konsole dla trybu NTSC i problem sam sie rozwiaze:)

Nie wiem czy wiesz, ale na naklejkach cartow NES producenci czesto umieszczali w prawym dolnym rogu literke oznaczajaca region (A lub cool.
Zapisane
gigi
Gość
« Odpowiedz #2 : Listopada 02, 2008, 10:21:18 »

Podział regionalny wygląda mniej więcej tak:

Europa (Market "B") cic-Nintendo 3195A
       NES-xxx-FRA  (Francja, Belgia, Holandia?)
       NES-xxx-NOE  (Niemcy)
       NES-xxx-EEC  (uniwersalne na Europę)
       NES-xxx-FRG  (Niemcy, Austria[język niemiecki])
       NES-xxx-ESP  (Hiszpania)
       NES-xxx-SCN  (Dania, Norwegia, Szwecja, Finlandia)
       NES-xxx-SWE  (Szwecja[tłumaczenie szwedzkie])

Wielka Brytania (Market "A") cic-Nintendo 3197A
       NES-xxx-UKV 
       NES-xxx-GBR_Mattel version(prawdopodobnie brak cic)

Włochy (Market "A") cic-Nintendo 3197A
       NES-xxx-ITA

Ameryka Północna: cic-Nintendo 3193A i 6113B1(od 1988)
       NES-xxx-USA  (USA)
       NES-xxx-CAN  (Kanada)
             
Azja: cic-Nintendo 3196A
       NES-EI-ASI

Hong Kong: cic-Nintendo 3196A
(to najciekawszy rynek, oferowano równolegle NES i Famicom Hong Kong version)
      NES-xxx-HKV
                   
Australia: cic-Nintendo 3197A
       NES-xxx-AUS


To że gry zostały wydano w danym regionie, nie oznacza jeszcze że będą zoptymalizowane.
Trzeba pamiętać że istnieją różne systemy kodowania koloru: PAL 50Hz(pal i secam kompatybilne) oraz NTSC 60Hz.
Wydawca nie zawsze dostosował grę dla różnych systemów, świetnym przykładem jest np. Double Dragon 2 The revenge(pal), Journey to Silus itd.

Opis może zawierać błędy Wink
Zapisane
cis
Gość
« Odpowiedz #3 : Listopada 02, 2008, 11:01:11 »

"Nie wiem czy wiesz, ale na naklejkach cartow NES producenci czesto umieszczali w prawym dolnym rogu literke oznaczajaca region (A lub cool"

Tak pamietam cos ze szczeniackich lat. Zastanawialem sie nad tym i wlasnie dlatego zadalem tego posta. Nigdy wczesniej nie kupowalem gier z UK, ale jak zobaczylem TALESPINA i DARKWINGDUCKA + DODATKI (DOUBLE DRAGON I&II:)w cenie mocno okazyjnej to mnie ponioslo:)

Dzieki dic-sc7 za wyczerpujaca odpowiedz z tymi regionami. to napewno ulatwi mi teraz zycie:)))))))))
Niestety moja konsolka bez regionow troche szwankuje. Ta poleczka na karty przyprawia mnie o bol glowy. Mozecie mi dac jakies rady odnosnie samej regolacji?

Pozdro
Zapisane
cis
Gość
« Odpowiedz #4 : Listopada 02, 2008, 11:04:33 »

acha znalazlem taka dosc interesujaca stronke moze sie komus przyda do czegos: http://nintendoage.com/index.cfm?FuseAction=Search.Results&Platform_ID=1
Zapisane
gigi
Gość
« Odpowiedz #5 : Listopada 02, 2008, 15:54:29 »

Co znaczy bez regionów?
Jeśli posiadasz dwie wersje konsoli(pal i ntsc), odpalisz praktycznie wszystko.
Zwracanie uwagi na oznaczenia ma sens tylko w przypadku kolekcjonowania kartów.
Mój zbiór zawiera około 150 nesowych gier, kody, oznaczenia mnie nie interesują.
Jeśli chcę zagrać to dobieram jedynie konsolę, wybór zależy od wersji karta(pal, ntsc). 
Najlepiej przerobić obydwie konsole na multiregion, wtedy gry pal odpalasz na konsoli pal, ntsc na wersji ntsc.
Posiadając gry z całego świata, niestety nie można liczyć że wszystkie będą działać na jednej konsoli.
Taka kompatybilność w przypadku ośmiobitowego Nintendo nie istnieje Wink   

Tutaj link do znakomitej bazy gier, można sprawdzić, wyszukać i obejrzeć większość tytułów Smile
http://bootgod.dyndns.org:7777/
Zapisane
dr00id88
Gość
« Odpowiedz #6 : Listopada 02, 2008, 19:29:49 »

"Nie wiem czy wiesz, ale na naklejkach cartow NES producenci czesto umieszczali w prawym dolnym rogu literke oznaczajaca region (A lub cool"

Tak pamietam cos ze szczeniackich lat. Zastanawialem sie nad tym i wlasnie dlatego zadalem tego posta. Nigdy wczesniej nie kupowalem gier z UK, ale jak zobaczylem TALESPINA i DARKWINGDUCKA + DODATKI (DOUBLE DRAGON I&II:)w cenie mocno okazyjnej to mnie ponioslo:)

Dzieki dic-sc7 za wyczerpujaca odpowiedz z tymi regionami. to napewno ulatwi mi teraz zycie:)))))))))
Niestety moja konsolka bez regionow troche szwankuje. Ta poleczka na karty przyprawia mnie o bol glowy. Mozecie mi dac jakies rady odnosnie samej regolacji?

Pozdro


Połeczka poleczka, ale tu chodzi o nie stykajacy konektor raczej. Mozesz podoginac piny jakims malym srubokretem, chociaz ja raczej stosuje metode [w-prawo-lewo-cartridgem]-RESET-[w prawo...  az sie uruchomi:)
Zapisane
cis
Gość
« Odpowiedz #7 : Listopada 03, 2008, 08:58:55 »

a wiesz, ze nie przyszlo mi to glowy:) sprawdze oczywiscie te piny, ale widzialem gdzies na eBay'u calkiem nowe konektory - moze sobie kupie tak ze dwa - na zapas:)))
Zapisane
dr00id88
Gość
« Odpowiedz #8 : Listopada 03, 2008, 15:53:03 »

a wiesz, ze nie przyszlo mi to glowy:) sprawdze oczywiscie te piny, ale widzialem gdzies na eBay'u calkiem nowe konektory - moze sobie kupie tak ze dwa - na zapas:)))


Taa, ale przesylka jest w cenie trzeciego konektora:/
Zapisane
cis
Gość
« Odpowiedz #9 : Listopada 03, 2008, 17:49:57 »

przeciez to i tak nic nie zmienia... gdzie w Polsce moge dostac nowe czesci do NES'a? - odpowiedz: raczej nigdzie! przesylka za 15zl to na Alledrogo sie czasem wieksze cuda dzieja:)
Pozdrawiam
Zapisane
gigi
Gość
« Odpowiedz #10 : Listopada 03, 2008, 18:11:44 »

Można napisać do nintendopassion, kilka miesięcy temu pytał jak wygląda sytuacja w Polsce(dostęp do konektorów). Z tego co pamiętam cena niebyła wygórowana, towar jest wysyłany z USA przez Polamer(taniej się nie da Wink).
 
Zapisane
dr00id88
Gość
« Odpowiedz #11 : Listopada 03, 2008, 18:52:44 »

Można napisać do nintendopassion, kilka miesięcy temu pytał jak wygląda sytuacja w Polsce(dostęp do konektorów). Z tego co pamiętam cena niebyła wygórowana, towar jest wysyłany z USA przez Polamer(taniej się nie da Wink).
 


nintendopassion jeszcze ten sklep prowadzi? myslalem ze ostatnia aukcja w marcu sie skonczyla.
Zapisane
cis
Gość
« Odpowiedz #12 : Listopada 05, 2008, 17:06:26 »

ok kupilem dwa konetory za niecale 20zl - przesylka wychodzi troszke ponad drugie tyle, ale i tak jestem mocno zadowolony:) Dziekuje Panowie za pomoc
Zapisane
dropship
Kapitan
****
Offline Offline

Wiadomości: 275


« Odpowiedz #13 : Listopada 07, 2008, 02:23:13 »

co do double dragon II - mam carta na pegazusie ("stary typ" czyli prostokatny) - jakies pierwsze pare linii stanowia artefakty (to co nad "dole" jest na gorze) - nie przeszkadza to szczegolnie w grze, ale jest widoczne
Zapisane
Grucus
Chorąży
***
Offline Offline

Wiadomości: 125


« Odpowiedz #14 : Czerwca 05, 2009, 11:28:31 »

Jest tutaj cała rozpiska CICów i w jakich regionach są stosowanie. Czy 2 różne regiony posiadające ten sam CIC np. Australia i Pal A są ze sobą kompatybilne?
Zapisane
dr00id88
Gość
« Odpowiedz #15 : Czerwca 05, 2009, 11:57:47 »

Jest tutaj cała rozpiska CICów i w jakich regionach są stosowanie. Czy 2 różne regiony posiadające ten sam CIC np. Australia i Pal A są ze sobą kompatybilne?

Wszystkie PAL A sa kompatybilne ze wszystkimi PAL A, analogicznie PAL B z PAL B.
Jesli zdejmiesz blokade, to PAL A bedzie kompatybilne z PAL B i NTSC, ale w przypadku NTSC moga wystapic glitche grafiki spowodowane zmiana szybkosci gry.
Zapisane
Grucus
Chorąży
***
Offline Offline

Wiadomości: 125


« Odpowiedz #16 : Czerwca 05, 2009, 20:47:19 »

Jest tutaj cała rozpiska CICów i w jakich regionach są stosowanie. Czy 2 różne regiony posiadające ten sam CIC np. Australia i Pal A są ze sobą kompatybilne?

Wszystkie PAL A sa kompatybilne ze wszystkimi PAL A, analogicznie PAL B z PAL B.
Jesli zdejmiesz blokade, to PAL A bedzie kompatybilne z PAL B i NTSC, ale w przypadku NTSC moga wystapic glitche grafiki spowodowane zmiana szybkosci gry.

No OK, co się dzieje przy próbie uruchomienia gier NTSC na konsoli PAL to już przerabiałem, nawet Marian the Pocieszny Hydraulik się wysypuje w pewnych miejscach. Mam inny problem: konsole z Australii i grę na której jednocześnie jest napisane GBR(W.B.?) i Italy... CIC ten sam co w konsoli, ale nie działa. Powodem zdaje się być:
a) CIC ma wejście do wyboru trybu pracy te sam CICe moga generować różne przebiegi czasowe - mniej prawdopodobne
b) CIC ma 3 linie danych, wystarczy je permutować by uzyskać 3!=6 kombinacji ustawień linii, 2 te same CICe ale zamienione miejscami sygnały - bardziej prawdopodobne.
Co więcej ta gra chyba jest w NTSC bo na przerobionej konsoli PAL strasznie powoli odlicza czas... dokładnie 1/6 wolniej niż powinna:P
Ciężko z dokumentacją, i nie ma się co dziwić że Nintendo nie udostępnia, przecież to rodzaj zabezpieczenia.
Może ktoś, kto siedział nad tym z oscyloskopem i ogarnia cyfrówkę mógł by się tutaj wypowiedzieć.
B.t.w. Kupię niedrogo CICA 3197A (nieuszkodzonego), albo jak ktoś chce przerabiać konsole na Multi Region to zamienię na mój, bo został odblokowany na wieczność;), tylko lekko wygiąłem 4 nóżkę i ułamała się idealnie przy obudowie układu, niestety nie daje to już pełnych możliwości zabawy z tym układem;(
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2009, 21:20:35 wysłane przez Grucus » Zapisane
Grucus
Chorąży
***
Offline Offline

Wiadomości: 125


« Odpowiedz #17 : Grudnia 21, 2009, 01:09:13 »

Mądrych pytań dotyczących ciców ciąg dalszy...
Cic działa tylko po włączeniu konsoli czy ciągle ?
Chodzi mi o to generuje tylko jakiś ciąg kluczy wyłączający/blokujący cica w konsoli,
następnie przestaje nadawać, do następnego resetu ?
Czy też może pracuje cały czas, znaczy się generuje te ciągi stosownych stanów na swoich liniach cały czas podczas gry ?
Wydaje się że ta druga możliwość jest bardziej prawdopodobna, ale co gdy np sygnały z ciców(w carcie i w konsoli) rozjadą się w czasie? są one jakoś zasilane jednym sygnałem zegarowym ?
Przecież inaczej gra by mogłą się zresetować w trakcie gry...
Zapisane
dic-sc7
Kapitan
****
Offline Offline

Wiadomości: 345


« Odpowiedz #18 : Grudnia 21, 2009, 17:13:10 »

Cic jest złamany od przynajmniej 20 lat.
Spece z Atari Games/Tengen załatwili sobie(nielegalnie) możliwość wglądu do dokumentacji patentowej.

Tutaj znajdziesz „chyba” wszystkie szczegóły.
http://nesdev.parodius.com/bbs/viewtopic.php?t=1219&postdays=0&postorder=asc&highlight=cic&start=375

Pamiętam, że skopiowałem multiwibrator supervision i skutecznie blokował wersję amerykańską.
Szczerze to nie siedziałem na „cic”, bo nie miałem takiej potrzeby, problemy załatwiałem „Key-Horelec”.     
Zapisane
SebaSan1981
Major
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2032



WWW
« Odpowiedz #19 : Czerwca 17, 2011, 20:47:11 »

Ostatnio odpalałem niedawno nabytego Solar Jetmana na moim Nesie. I co się okazało?? Dioda miga a gra nie działa. Z tego co wyczytałem na forum to Solar może nie działać z powodu różnicy w Pal'u (Pal A-Pal cool. Na carcie z grą i opakowce nie widzę oznaczeń w jakim Palu jest gra a na konsoli widnieje taki opis:




Moje pytanie brzmi: kto (najlepiej z forum) i mniej więcej za jaką cenę móglby mi "przerobić" konsolę na multiregion??
Zapisane

Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.048 sekund z 19 zapytaniami.