Marca 29, 2024, 11:29:02 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Nowa strona główna  : http://www.emunes.pl
Zapraszamy do testowania !

Chat: http://chat.emunes.pl
Galeria cartów: http://carts.emunes.pl
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  

Reklama
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Gry z NESa pod MAME  (Przeczytany 4589 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
alzen
Gość
« : Października 25, 2011, 14:51:32 »

Miałem ostatnio przyjemność być w pewnym barze w którym jest ogólnodostępny automat do gier, tzn. że nie trzeba wrzucać żetonów. Słyszałem wcześniej o tym miejscu ale nie do końca wiedziałem co i jak.

Jak już dotarliśmy na miejsce okazało się, że to po prostu PC upakowany w obudowę automatu do gier z zainstalowanym MAME. Przejrzałem co tam było (największym powodzeniem cieszy się tam z tego co wiem Mortal Kombat, gra której osobiście nigdy nie lubiłem i raczej w nią nie grywałem). Znalazł się i dużo bardziej lubiany przeze mnie Street Fighter (niestety nie w wersji np. Alpha). Szybko jednak doszedłem do wniosku, że przydałoby się tam wrzucić nieco NESa, taki Journey to Silius czy Megaman byłyby jak najbardziej na miejscu moim zdaniem.

Barman nic przeciw temu nie ma, ustaliliśmy, że przyniosę mu gry na pendrive'ie, i dorzuci. I właśnie pojawia się kwestia MAME, wiem, że może ono emulować NESa natomiast jak na szybko pobrałem ostatnie MAME - nie ruszyło, nie wyszukało też romów w katalogu z romami.

I teraz pytanie do osób z nim obeznanych; bo ja przyznam się, że korzystałem z niego dawno i to raczej niechętnie. Czy MAME które już jest przystosowane do działania gier (ma pewnie BIOSy itp. sprawy, jeśli coś takiego tam jest) złapie gry z NESa? Jeśli nie to prosiłbym o dokładne informacje co i gdzie dorzucić żeby poszły (pobieżnie przejrzałem sieć ale bez rezultatów).

Inna sprawa, jak już ruszą gry to czy ruszą hacki? Np. taki MM No Constancy, rozumiem że MAME ma listy obsługiwanych gier więc jeśli tak jest też w przypadku gier NESowych to gdzie co i jak dorzucić (dopisać pewnie) aby gra wyskoczyła na liście (lista jest bardzo ważna bo tylko do listy gracz ma dostęp na tym "automacie")

Z góry dzięki za odpowiedź, mam nadzieję że nieco mi tę sprawę przybliżycie bo chętnie bym niedługo dorzucił tam trochę NESa (i Street Fighter Alpha).

O całą sprawę pytam, bo nie chcę zniechęcić barmana, który nie wiem na ile w tym siedzi, nie wiem więc też czy jeśli nie ma przystosowanego MAME do NESa to nie stwierdzi po prostu że gry nie ruszą i tyla.

ps. nie wiem jaka to wersja MAME, wiem że okno z MAME nazywało się MAME32 (jeśli dobrze pamiętam) i miało na ikonie takiego PAC-MANa w szarawym kwadraciku.
« Ostatnia zmiana: Października 25, 2011, 14:54:15 wysłane przez alzen » Zapisane
Gloryfikator
gloryfikuje
Chorąży
***
Offline Offline

Wiadomości: 175



« Odpowiedz #1 : Października 25, 2011, 18:08:58 »

Mało jestem obeznany, ale powiedziec mogę, że MAME nie osługuje normalnie gier z NESa. Za to istnieje coś takiego jak PlayChoice-10, czyli żywcem przeniesione gry z NESa na automaty. Osobiście natknąłem się na taką wersję Gradiusa i jedyny mankament to wymiary ekranu, chociaż można się przyzwyczaić.



Pełna lista gier na PC-10 na Wiki.
« Ostatnia zmiana: Października 25, 2011, 18:24:44 wysłane przez Gloryfikator » Zapisane

andrzejlisek
Kapitan
****
Offline Offline

Wiadomości: 313


« Odpowiedz #2 : Października 25, 2011, 22:25:45 »

Kiedyś bawiłem się z MAME, potwierdzam, że obsługuje "PlayChoice-10". Oprócz tego obsługuje również gry "VS Unisystem".

W przypadku VS, to jest pełny ekran, jednak same gry mogą się minimalnie różnić od wersji z NES, tylko "Wrecking Crew" całkowicie się różni.

Nie wiem, jak działa to menu w tej maszynie, ale o ile pamiętam, żeby odpalić dowolną grę dla MAME, to należało wejść do CMD, przejść do katalogu z MAME i wpisać "mame nazwagry" i gra uruchamiała się od razu, ewentualnie można utworzyć plik "bat" z zapisanym wewnątrz poleceniem.

Jeżeli pod menu da się podpiąć dowolne polecenie CMD, to chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uruchamiać np. Nestopię z podaną grą NES.
Zapisane
alzen
Gość
« Odpowiedz #3 : Października 26, 2011, 16:03:35 »

No właśnie, a nie wiesz może jaka to mogła być wersja MAME po tym co napisałem, chociaż mniej więcej; do której wersji albo jaki front-end stosował taką ikonę czy coś? To obczaję.

A może są jakieś skrypty właśnie na zewnętrzne polecenia?

Mam nadzieję, że rozwiniemy temat i niedługo ten automat zaoferuje ludziom również gry NESowe Wink.
Zapisane
andrzejlisek
Kapitan
****
Offline Offline

Wiadomości: 313


« Odpowiedz #4 : Października 30, 2011, 18:11:33 »

No właśnie, a nie wiesz może jaka to mogła być wersja MAME po tym co napisałem, chociaż mniej więcej; do której wersji albo jaki front-end stosował taką ikonę czy coś? To obczaję.
To była wersja gdzieś pomiędzy 0.40 a 0.50, w roku 2001 lub 2002.
Ta wersja nie posiada GUI, ani żadnego menu, tylko jest plik EXE bez ikony działający tak, że w celu uruchomienia gry, wywołuje się MAME.exe z parametrem, którym jest nazwa gry (własciwie nazwa folderu lub romu, nie pamięta dokładnie).
Testowałem wersję dla DOS i dla Windows (używałem systemu Windows 98), w obu przypadkach gry uruchamiało się w taki sam sposób.
Tylko w wersji dla Windows dźwięk był odczuwalnie opóźniony w stosunku do obrazu, możliwe, że poprawili, nie sprawdzałem.


Oczywiście mozna zrobić plik *.bat z odpowiednim wywołaniem MAME z parametrem, gdzie kliknięcie tego pliku spowoduje bezpośrednie uruchomienie gry. Inną sprawą jest to, jak wygląda i jak działa menu główne, czy ono pochodzi z MAME, czy z innego programu.
« Ostatnia zmiana: Października 30, 2011, 18:21:49 wysłane przez andrzejlisek » Zapisane
alzen
Gość
« Odpowiedz #5 : Października 31, 2011, 09:32:49 »

Sprawdziłem, 0.61 z 2002 roku. Jakieś GUI tam było.

Co do playchoice-10 to nie chcę ich zniechęcić bo to ma dziwne klawisze, mi raz przestawiło ekran o 270 stopni; no masakra, wybrałem w opcjach single screen i grę widzę podwójnie. Może dam z tym spokój po prostu, lepiej byłoby odwołać się do Nestopii czy FCEUX jeśli dałoby się tak przekombinować MAME.

Obecnie jestem pod wielkim wrażeniem SF3 3rd Strike: Battle for the Future więc najchętniej bym im zaktualizował MAME po prostu ale nie wiem czy będę miał możliwość uzyskania aż takiego dostępu do tej maszyny, raczej wątpię.

No zobaczymy, wczoraj sobie strzeliłem pierwszego rockmana przed snem i chętnie bym go pokatował na takowym automacie. Wie ktoś czy można odwołać się do innych emu czy też jest to raczej niemożliwe? Bo jak pisałem playchoice-10 (jest na niego tylko MM3) mnie bardzo zniechęca.
Zapisane
andrzejlisek
Kapitan
****
Offline Offline

Wiadomości: 313


« Odpowiedz #6 : Października 31, 2011, 18:55:03 »

Spróbujcie ugryźć sprawę z innej strony. Rozumiem, że skoro jest to maszyna dla ludzi, to nie jest dopuszczalne klikanie ikon, musi być jakieś ładne menu. Co oferuje MAME, to nie wiem.

Mój pomysł polega na tym, żebyś zapoznał się z programem "Neobook", nie pamiętam, czy wersja demo jest na 30 dni, czy nie kompiluje do EXE. Chodzi o to, żeby w tym programie można przygotować pełnoekranowy zestaw plansz z przyciskami, można jakieś obrazki wstawić, np. screeny z gier, ważne, żeby było ładne i przyciągające, a całością można sterować za pomocą klawiatury, a przycisk odpalałby po prostu komendę, np. "c:\nes\emu\nestopia.exe c:\nes\rom\mario.nes". W ten sposób możesz obsłużyć gry na niemal dowolną konsolę. Wybrałem Neobook, ponieważ jest to stosunkowo prosty program do wytworzenia takiego czegoś, nawet, dla kogoś, kto nie umie programować, przez jeden wieczór można wytworzyć cos, co nadaje się do użytku.

Oczywiście, jak umiesz programować, to myślę, że najlepiej napisać samemu programik wyświetlający menu z wyborem gier obsługiwane z klawiatury (rozumiem, że przyciski na automacie są tak naprawdę podpięte pod konkretne klawisze klawiatury).

Aby dało się emulować daną konsolę, wystarczy spełnić warunki:
- emulator i grę można uruchamiać jednym poleceniem
- emulator uruchamia się od razu na pełnym ekranie
- można ustawić emulator tak, żeby się zamykał bez potwierdzania po wciśnięciu określonego klawisza, lub po prostu Alt+F4.
Zapisane
alzen
Gość
« Odpowiedz #7 : Listopada 01, 2011, 10:46:53 »

Raczej zostaje tylko MAME, aż tak nie będę z tym kombinował.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.046 sekund z 19 zapytaniami.