Marca 29, 2024, 07:23:34 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Nowa strona główna  : http://www.emunes.pl
Zapraszamy do testowania !

Chat: http://chat.emunes.pl
Galeria cartów: http://carts.emunes.pl
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  

Reklama
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Konfiguracja laptopa IBM do gier DOS  (Przeczytany 2960 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
MaarioS
Major
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1382



« : Października 28, 2012, 14:19:03 »

Siemacie, otóż całkiem niedawno kupiłem laptopa IBM Thinkpad T42 i zainstalowałem na nim 2 systemy, Windows 98 + Windows XP. System W98 używam do takich rzeczy jak gry DOS (głównie) + obsługa Willema a XP do rzeczy bardziej codziennych, jak właśnie przeglądanie internetu, filmów itp.

Na Windowsie 98 prawie wszystkie gry DOS mi pięknie śmigają, no właśnie prawie. Idealnie mi chodzą takie gry jak Duke Nukem 3D, Doom 1/2, Heretic, Jazz Jackrabbit i kilka innych, natomiast głównie mam problemy dźwiękowe z grami takimi jak Wolfenstein 3D i Duke Nukem 2. Otóż na nich praktycznie w ogóle dźwięk nie działa, jedynie odgłosy w stylu PCM takie jak ludzkie krzyki i odgłosy i tylko tyle. Próbowałem instalować sterowniki pod DOSa i kombinowałem z włączaniem gier pod czystym trybem MS-DOS ale niestety jest jeszcze gorzej, tam to już w ogóle dźwięku nie ma i nie wykrywa żadnej karty dźwiękowej. Moja karta dźwiękowa jest zintegrowana i niestety z tego co wyczytałem to może być problem z zainstalowaniem takowej karty pod DOSa. Ktoś ma jakieś sprawdzone rozwiązanie tego problemu??

Jeszcze tak przy okazji to mam takie problemy bardziej "poboczne" z grami takimi jak Alien Trilogy i Superfrog. Mianowicie w AT postać zasuwa do przodu z prędkością światła i wszystko się dzieje mega za szybko.... można to jakoś spowolnić?? Jest na to jakieś rozwiązanie??

Jeszcze mam problem z opisaną wyżej grą Superfrog. Otóż przy samym włączeniu wyskakuje błąd: "Failed to create video selector-program aborted". Szukałem na to rozwiązania w necie ale niestety absolutnie NIC nie ma..... ktoś może zna jakiś trick na to?? Proszę o ODP. oraz wszelkie jakiekolwiek porady będą docenione. Z góry bardzo wielkie dzięki!!
Zapisane
Sogetsu
Crazy Hero from the Shakespeare Fridge
Major
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2173


Don't stand in my way... I'm aiming for the stars.


« Odpowiedz #1 : Października 28, 2012, 17:17:15 »

Zainstaluj DOSBOXa Smile
Zapisane

MaarioS
Major
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1382



« Odpowiedz #2 : Października 28, 2012, 17:44:05 »

Heh no właśnie, po to mam W98 żeby nie instalować jakiegoś dospudła Tongue . Zdecydowanie wolałbym bezpośrednio z systemu włączyć gierę niż się pierdzielić emulatorami, wiadomo
Zapisane
Sogetsu
Crazy Hero from the Shakespeare Fridge
Major
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2173


Don't stand in my way... I'm aiming for the stars.


« Odpowiedz #3 : Października 28, 2012, 18:04:03 »

Wiesz, na Win98SE pracowałem prawie 10 lat, uruchamiałem dziesiątki gier DOSowskich i powiem ci, że nie wszystkie gry chciały chodzić tak jak powinny. Najczęściej problemem był brak dźwięku. Nie znalazłem rozwiązania jak sobie z tym poradzić. Według mnie masz tylko dwa wyjścia: zainstalować DOSBoxa albo prawdziwego DOSa.
Zapisane

MaarioS
Major
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1382



« Odpowiedz #4 : Listopada 02, 2012, 10:54:46 »

No tak ale DOSpudło jest EMULATOREM a ja nie chcę emulować gier pod DOSa bo równie dobrze mogę to zrobić pod XP crazy . Chcę bezpośrednio z systemu włączać giery, żeby nie było w razie czego jakiś durnych niedociągnięć emulatorów i żeby wszystko szło w miarę dobrze, przynajmniej tak, jak giera została napisana.

Przy okazji, prawdopodobnie znalazłem rozwiązanie swojego problemu: w menadżerze urządzeń patrząc na zasoby swojej karty dźwiękowej, mam ustawione IRQ (interrupt-przerwanie) ustawione na wartość 11 a podobno przykładowo Wolfenstein 3D nie wykrywa karty dźwiękowej jeżeli jej wartość jest ustawiona na więcej niż 7. Niestety jak spróbuję ją zmienić z poziomu Windowsa 98 to wyskakuje błąd w stylu "Nie można zmienić tej wartości!" czy coś takiego. Czy jakiś elektronik/informatyk ma jakiś pomysł jak to ewentualnie rozwiązać?? Z tego co wyczytałem to jakiś sposób na to istnieje. Niestety sam szukałem i próbowałem to rozwiązać ale niestety nic nie zdziałałem. Proszę o ODP. albo ewentualne porady, cokolwiek. Z góry niesamowicie wielkie dzięki!!!
Zapisane
czeci
Chorąży
***
Offline Offline

Wiadomości: 136



« Odpowiedz #5 : Listopada 02, 2012, 11:50:35 »

W BIOSie nic nie ma na temat przerwań?
Możesz spróbować edytować też autoexec i config (nie pamiętam w którym są przerwania)
Zapisane
MaarioS
Major
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1382



« Odpowiedz #6 : Listopada 02, 2012, 14:53:58 »

Pogrzebałem tym razem dokładnie w BIOSie i faktycznie znalazłem tam opcje zmiany IRQ dokładnie w poddziałach "parallel port" i "PCI". Parallel port mnie raczej nie obchodzi bo to są ustawienia portu LPT (swoją drogą IRQ jest ustawione na 7 ale można też obniżyć je na 5) ale za to w PCI są wszystkie ustawienia IRQ przypisane na wartość 11 i faktycznie w informacjach systemu (program msinfo32) mam dużo urządzeń pracujących na IRQ 11 i to jest najmniejsza wartość, niższych nie ma. W BIOSie te ustawienia mogę jedynie zmniejszyć, nawet do 1 chyba, tylko jest jeden problem.... co zmniejszyć??? W ustawieniach mam tylko napisane "INTA, INTB, INTC......" itd. i tylko tyle. W takim razie co mam robić?? Ryzykować zmieniając na ślepo?? Komp się nie zrąbie/nie spali?? crazy  Żeby nie być gołosłownym to podam dokładniejsze informacje i powtórzę: laptop to jest dokładnie IBM Thinkpad T42 a płyta główna się nazywa IBM 2373KRG a karta dźwiękowa to jest Intel 82801DB(M) ICH4(-M) - AC'97 Audio Controller [A-1]   PCI, przynajmniej tak program AIDA32 mówi. Jeszcze raz proszę o odpowiedzi, porady i zalecenia. Z góry niesamowite dzięki!!
Zapisane
Ryan
Kapitan
****
Offline Offline

Wiadomości: 465


« Odpowiedz #7 : Listopada 02, 2012, 18:20:08 »

Hmm... wątpię by ktokolwiek mógł tobie pomóc Tongue Laptopy mają to do siebie że zintegrowana karta dźwiękowa nie zawsze działa ze starymi grami, które nie obsługiwały na przykład: kart nowszych niż Sound Blaster 16/Pro Tongue Gdyby udało ci się zainstalować coś w rodzaju emulacji tej karty dźwiękowej [Adlib lub SB 16/Pro], to chyba nie miał byś większych problemów z tym Wink Sam miałem niezłe przejścia z instalacją dobrych sterowników do swojej Toshiby, tak bym w Settlersach miał jakiekolwiek dźwięki hehe xD W koncu to była jakaś dzika karta na układzie od Yamahy, ale się udało i wszystkie gry działały mi z ustawionym Sound Blasterem Tongue
Zapisane
Marek
Gość
« Odpowiedz #8 : Listopada 02, 2012, 18:33:34 »

Dokładnie, jak przypomnę sobie mój pierwszy komp (dziadostwo parszywe) to takie same jajca były ze starymi grami pod DOSem, głównie wynikało to właśnie z faktu, że miałem WSZYSTKO pointegrowane, natomiast dźwięk rozpoznawany był jako bliżej niezidentyfikowany ciąg cyferek. Pod WIN98se nie było takich problemów bo wiadomo, że gry czy aplikacje "same sobie" jakoś radziły czy komunikowały się z tym ustrojstwem, natomiast pod DOSem to masakra, albo albo.

Jedyne co Ci mogę doradzić to po prostu baw się ustawieniami IRQ, Address, DMA, wydaje mi się, że jest bardzo mało prawdopodobne abyś mógł coś w ten sposób uszkodzić, skoro mój trup się nie spalił to Twój pewnie też wytrzyma.
Zapisane
Ryan
Kapitan
****
Offline Offline

Wiadomości: 465


« Odpowiedz #9 : Listopada 02, 2012, 19:11:24 »

MWK, toż to nie atari ze stali, tylko plastykowy IBM, więc może się spalić Grin
Zapisane
MaarioS
Major
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1382



« Odpowiedz #10 : Listopada 03, 2012, 09:36:23 »

Przed chwilą trochę pogrzebałem w ustawieniach IRQ i już mówię, że dupa.... Raz zmieniłem jakąś wartość na 7 i komp się włączył ale co dziwne ŻADNA wartość się nie zmieniła w informacjach systemu a zmieniając inne wartości to zaraz na starcie systemu wyskakiwały jakieś errory w DOSie w stylu "IRQ not configured" tak więc pozmieniałem wszystkie wartości na wcześniejsze i komp się włączył Tongue .

No właśnie tak myślałem nad zwykłą emulacją dźwięku i chyba tak też zrobię, bo nawet jeśli to z emulacją głosu nie byłoby jakiś jajc i wydaje mi się, że śmigałoby jak oryginał, przynajmniej mam taką nadzieję Tongue . Tylko właśnie, jest jeden problem...... jest coś takiego w ogóle pod Win 98SE??? Znalazłem jedynie VDMsound czy coś takiego pod XP i jest tego tona w sieci a jednak systemem 98 nikt już się nie przejmuje.... znacie coś takiego podobnego?? Ktoś kombinował już w ten sposób?? Jak coś to znów z góry dzięki za porady!!
Zapisane
czeci
Chorąży
***
Offline Offline

Wiadomości: 136



« Odpowiedz #11 : Listopada 03, 2012, 21:20:06 »

Pogrzebałem tym razem dokładnie w BIOSie i faktycznie znalazłem tam opcje zmiany IRQ dokładnie w poddziałach "parallel port" i "PCI". Parallel port mnie raczej nie obchodzi bo to są ustawienia portu LPT (swoją drogą IRQ jest ustawione na 7 ale można też obniżyć je na 5) ale za to w PCI są wszystkie ustawienia IRQ przypisane na wartość 11 i faktycznie w informacjach systemu (program msinfo32) mam dużo urządzeń pracujących na IRQ 11 i to jest najmniejsza wartość, niższych nie ma. W BIOSie te ustawienia mogę jedynie zmniejszyć, nawet do 1 chyba, tylko jest jeden problem.... co zmniejszyć??? W ustawieniach mam tylko napisane "INTA, INTB, INTC......" itd. i tylko tyle. W takim razie co mam robić?? Ryzykować zmieniając na ślepo?? Komp się nie zrąbie/nie spali?? crazy  Żeby nie być gołosłownym to podam dokładniejsze informacje i powtórzę: laptop to jest dokładnie IBM Thinkpad T42 a płyta główna się nazywa IBM 2373KRG a karta dźwiękowa to jest Intel 82801DB(M) ICH4(-M) - AC'97 Audio Controller [A-1]   PCI, przynajmniej tak program AIDA32 mówi. Jeszcze raz proszę o odpowiedzi, porady i zalecenia. Z góry niesamowite dzięki!!


Wszedłem na stronę z emulatorem "twojego" biosa: http://support.lenovo.com/en_US/detail.page?LegacyDocID=MIGR-58298

Widzę w ustawieniach IRQ że masz opcje "Auto Select" może z tą opcją pozwoli ci odpalić system poprawnie i pozmieniać przerwania. Kiedyś przerwania i porty trzeba było przestawiać zworkami, ale trzeba było też w configach pozmieniać informacje odnośnie przerwań etc. Może dla tego wywaliło ci errory?

Zawsze możesz wejść do biosa i ustawić defaults "F9"
Nic nie eksploduje, ani nawet nie stanie w płomieniach Wink

Tu jeszcze dodatkowa rozpiska na temat ustawień:  http://support.lenovo.com/en_US/research/hints-or-tips/detail.page?&LegacyDocID=MIGR-58302


Jak nie masz opcji takich jak w tym emulatorze, to może znajdziesz update BIOSa?
« Ostatnia zmiana: Listopada 03, 2012, 21:26:26 wysłane przez czeci » Zapisane
MaarioS
Major
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1382



« Odpowiedz #12 : Listopada 04, 2012, 23:52:30 »

Właśnie pogrzebałem w ustawieniach BIOSa i ustawiłem wszystko na auto select chociaż tak naprawdę nic to nie dało. Chociaż teraz zauważyłem, że IRQ 7 jest jakieś konfliktowe i żadne ustawienie chyba nie chce z nim działać przynajmniej teraz wiem co oznaczało takie żółte słoneczko zaraz obok jak się na to ustawiło. Potem było tak, że pomieszałem wszystkie ustawienia jak się da i faktycznie potem IRQ się pozmieniały ale potem jak jeszcze pozmieniałem to średnio mi to wychodziło, jakoś wszystko się przestawiało nie tak jak trzeba. Za to potem ustawiłem w cholerę wszystkie IRQ na wartość 5 i faktycznie wszystko się obniżyło do tej 5, no i nareszcie razem z kartą dźwiękową!! biggrin

W takim razie próbowałem włączyć trochę staroci: no i co?? Jest DOKŁADNIE tak samo.... Te giery co działały z dźwiękiem to działały, w tych co nie działał nadal nie działa. Ustawienie w pliku autoexec.bat linijki SET BLASTER=.... nic nie daje, a nawet wręcz pogarsza sprawę bo wtedy w ogóle programy mi nawet nie wykrywają karty dźwiękowej i nic nie odtwarzają..... dokładnie to samo było wcześniej dlatego zawsze tą linijkę usuwałem z pliku. W takim razie co mam dalej robić?? confused1 Serio nie mam pomysłu bo już praktycznie wszystko powinno być wykrywane i śmigać.... Dla więcej szczegółów to linijkę SET BLASTER zmieniałem cały czas aż w końcu w końcowej wersji została tak ustawiona: SET BLASTER=A220 I5 D1 H5 P330 T6. Mimo wszystko jeszcze raz dzięki za dotychczasową pomoc i z góry dzięki za kolejną!!
Zapisane
Koks
Major
*****
Offline Offline

Wiadomości: 580



« Odpowiedz #13 : Listopada 05, 2012, 09:26:54 »

http://vogons.zetafleet.com/viewtopic.php?t=900
Paczka ze słowem "bin" w nazwie.
Zapisane

Częste mycie skraca życie.
"If you have a fast, shiny new Pentium II, you might try using 44 kHz for the ultimate in sound quality." - readme od Unreala
https://drive.google.com/folderview?id=0B2TXQD5v-ZIVfjVQdTl2TTZiWmJ2LWZJajJzS0V4cDZBay04WjVGQkdQdnBDQzRlYkdQVGc&usp=sharing
czeci
Chorąży
***
Offline Offline

Wiadomości: 136



« Odpowiedz #14 : Listopada 05, 2012, 16:20:35 »

Pamiętaj że w starych grach też się konfigurowało karty dźwiękowe (port, irq etc.)
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.05 sekund z 19 zapytaniami.