Marca 28, 2024, 11:02:50 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Nowa strona główna  : http://www.emunes.pl
Zapraszamy do testowania !

Chat: http://chat.emunes.pl
Galeria cartów: http://carts.emunes.pl
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  

Reklama
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Kącik Matematyczny Helpera - Teoria  (Przeczytany 3446 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Hilfer
Kamerdyner Pegasus
Kapitan
****
Offline Offline

Wiadomości: 264

Zwany również jako Pomocznik xD


« : Czerwca 30, 2015, 06:57:08 »

Witam!

Ostatnimi czasy widzę wielki hejt na matematykę przez wielką ilość ludzi, postanawiam, więc opisać tutaj wiele ciekawych tematów związanych z danym przedmiotem.

Dziękuje dr88, " który podobno nic nie robi " Tongue , za wprowadzenie LaTeXa do pisania matematycznych wzorków Smile

Pierwszy temat to: " Algebra - Teoria Grup " Smile Postaram się wstawić długiego posta w weekend.

Stay Tuned biggrin
Zapisane

Hilfer heiße ich, möchte ich helfen dich Smile
Hilfer
Kamerdyner Pegasus
Kapitan
****
Offline Offline

Wiadomości: 264

Zwany również jako Pomocznik xD


« Odpowiedz #1 : Czerwca 30, 2015, 19:20:18 »

Teoria Grup

Podstawowe informacje (Definicje) :

Grupa :

(G,+,0)~-~Grupa~na~zbiorze~G~z~jednym~dzialaniem~wewnetrznym~i~jednym~elementem~neutralnym

Działanie wewnetrzne :

\mathop\forall_{a,b\in G}~a+b = c\,;~gdzie~c \in G

Element Neutralny :

\mathop\forall_{a\in G}~a+0=~a

Mała próba przed całością i pokazanie, że działa! biggrin

Rząd grupy, Rząd elementu grupy :
« Ostatnia zmiana: Lipca 01, 2015, 20:12:59 wysłane przez Helper » Zapisane

Hilfer heiße ich, möchte ich helfen dich Smile
MaarioS
Major
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1382



« Odpowiedz #2 : Czerwca 30, 2015, 19:47:00 »

Zapisane
SebaSan1981
Major
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2032



WWW
« Odpowiedz #3 : Lipca 02, 2015, 13:48:21 »

Ja tam czekam na Twój referat o całkowaniu. Jest to jedna z gałęzi matmy, o której niewiele osób ma pojęcie.
Zapisane

Berion
Major
*****
Offline Offline

Wiadomości: 625



WWW
« Odpowiedz #4 : Lipca 04, 2015, 11:45:18 »

Ostatnimi czasy widzę wielki hejt na matematykę przez wielką ilość ludzi

To nie ludzie, to wilki. Smile

Mnie to już nie dziwi. Przejawy jakiejkolwiek inteligencji stają się elitarne, ale to tylko dlatego że społeczeństwo jest konsumpcyjne, a w mediach promowane są chamstwo i głupota. To się nie skończy dobrze. Ja sam z matematyką jestem na bakier, szczerze powiedziawszy to nie potrafię niczego więcej od dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia i równań z kilkoma niewiadomymi. Serio, resztę zapomniałem bo nie używałem od stuleci (w sumie - wstyd ;]). Bliżej mi do grafika, ale nie neguję matki wszystkich nauk.
Zapisane

FAQi:
| PSX | PS2 | PS3 | Xbox |
Hilfer
Kamerdyner Pegasus
Kapitan
****
Offline Offline

Wiadomości: 264

Zwany również jako Pomocznik xD


« Odpowiedz #5 : Lipca 04, 2015, 13:39:42 »

Ja tam czekam na Twój referat o całkowaniu. Jest to jedna z gałęzi matmy, o której niewiele osób ma pojęcie.

Całka to bardzo proste pojęcie, wszyscy to wyolbrzymiają na potęgę, a to tylko kolejny aparat/ kolejne narzędzie do liczenia cięższych zadań Tongue

Wyobraź sobie koło i wielokąty foremne. Narysuj kilka kół na kartce i wrysuj w nie posiadające coraz więcej kątów wielokąty foremne. Od razu da się zauważyć, że pola danych wielokątów zbliżają się do pola koła i coraz im mniej brakuje. Całka, jest więc to aparat, który pozwala policzyć pole stworzonej figury przez wykres funkcji i oś OX lub OY (zależy po czym całkujemy Tongue ) Weźmy podstawową funkcję f(x)=2x jako przykład Smile

Wykres danej funkcji na przedziale [0,2] :



Pokazanej całki danej funkcji na danym przedziale :


Panie, ale to jest pole to dlaczego całka? Weźmy dany trójkąt i podzielmy go na nieskończoną liczbę pionowych pasków, których odległość od osi OX da się łatwo policzyć, każda z tych odległości to tak naprawdę część pola tego trójkąta, więc suma, inaczej całość pasków jest polem trójkąta Smile

Żeby pokazać to matematycznie, będziesz musiał trochę zaczekać.. Na początku powinno się wyłożyć logikę (zakładam, że każdy mniej więcej ogarnia Smile ) , później teorię mnogości i algebrę ( teoria grup jest podstawowym pojęciem danych rzeczy) , a dopiero później można się zająć analizą matematyczna Smile

Co mnie najbardziej boli to to, że dzieciom mającym rozwiązać przykładowe równanie x~+3~=~5 wmawia się, że uczą się algebry.. To jest wielki fałsz i zakłamanie do końca szkół średnich ludzie tak naprawdę poruszają się! w algebrze liczb rzeczywistych i tak ma być.. Kolejny przypadek z matur oblicz miejsca zerowe przykładowej funkcji i tu leży pies pogrzebany, spoko obliczyć mogę.. Tylko, które miejsca zerowe mam wybrać całkowite, naturalne, rzeczywiste, wymierne, niewymierne, zespolone ? No które ja się pytam! , a klucz jest jeden...

Może się czepiam, lecz uważam, że w każdej dziedzinie powinniśmy być dokładni Smile

Ostatnimi czasy widzę wielki hejt na matematykę przez wielką ilość ludzi

To nie ludzie, to wilki. Smile

Mnie to już nie dziwi. Przejawy jakiejkolwiek inteligencji stają się elitarne, ale to tylko dlatego że społeczeństwo jest konsumpcyjne, a w mediach promowane są chamstwo i głupota. To się nie skończy dobrze. Ja sam z matematyką jestem na bakier, szczerze powiedziawszy to nie potrafię niczego więcej od dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia i równań z kilkoma niewiadomymi. Serio, resztę zapomniałem bo nie używałem od stuleci (w sumie - wstyd ;]). Bliżej mi do grafika, ale nie neguję matki wszystkich nauk.

Berion, mnie też już to nie dziwi, lecz nadal chcę i czasami próbuję ludzi przekonać, że jest to w życiu potrzebne (tak wiem trudne to zadanie) . Dziwi mnie trochę, że pozapominałeś Tongue , jak przypomnę sobie rozmowę z kumplem, który studiuje u nas grafikę w Poznaniu :



Coś tam jednak macie, ale jak wiem zapewne jesteś już po studiach Smile

Jutro dopiszę resztę odnośnie teorii grup, dziś trzeba leczyć kaca
Zapisane

Hilfer heiße ich, möchte ich helfen dich Smile
Berion
Major
*****
Offline Offline

Wiadomości: 625



WWW
« Odpowiedz #6 : Lipca 04, 2015, 17:13:31 »

Przeceniasz mnie, nie posiadam nawet matury. ;] Ja prosty człowiek jestem.
Jeśli chodzi o zapominanie to tak to już jest - nieużywany organ obumiera. W życiu codziennym nie używa się większości informacji ze szkoły, szczególnie kiedy są wmuszane.

PS: A link nie działa. ;] W ogóle go nie widać na forum. Musiałem wydłubać z podglądu źródeł (ale nawet jak obetnę do samego png to też nie - e403/e404).

PPS: https://www.youtube.com/user/bogmis/videos
« Ostatnia zmiana: Lipca 04, 2015, 17:18:46 wysłane przez Berion » Zapisane

FAQi:
| PSX | PS2 | PS3 | Xbox |
simian raticus
Rozgrzeszam Was!
Kapral
**
Offline Offline

Wiadomości: 57


God of death and karate!


WWW
« Odpowiedz #7 : Lipca 10, 2015, 21:19:54 »

Matematyk dobry umie przeliczać i zyskiwać gdy dyskalkulik traci pieniążki! Głupiec bankrutuje a cwaniak żyje se dobrze!
Zapisane

Moje gg to 5473221
Wszystko mi się znudziło, a i Internet też już jest bez sensu! Gry, filmy i muzyka mnie wk00rwiają gorzej, niż imprezy alkoholowe u sąsiadów! Nauszniki zakładam i z nikim nie gadam!

http://www.youtube.com/user/judgementcrematorium/videos
Endru
Kapitan
****
Offline Offline

Wiadomości: 421



« Odpowiedz #8 : Sierpnia 13, 2015, 21:31:19 »

Wstawione za zgodą właściciela zdjęcia (tego po lewej) xD

Zapisane
dafczynsky
Gość
« Odpowiedz #9 : Sierpnia 17, 2015, 10:11:53 »

I jak to ma się do tematu?
Zapisane
MaarioS
Major
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1382



« Odpowiedz #10 : Sierpnia 17, 2015, 12:48:15 »

Może jest jakiś matematyczny algorytm tej śmiesznej żałosnej funkcji na mordoksiążce który trzeba obadać i opisać?? To jedyne co mi przychodzi na myśl. Też mnie trochę zastanowiło jak to niby działa
Zapisane
Endru
Kapitan
****
Offline Offline

Wiadomości: 421



« Odpowiedz #11 : Sierpnia 17, 2015, 22:47:42 »

Prowadzący spróbuje ustalić teraz algorytm i prawdopodobieństwo takiego doboru xD
Zapisane
Hilfer
Kamerdyner Pegasus
Kapitan
****
Offline Offline

Wiadomości: 264

Zwany również jako Pomocznik xD


« Odpowiedz #12 : Sierpnia 18, 2015, 08:37:52 »

Takie coś jest ciężkie do ustalenia bez algorytmu, lub chociaż podpowiedzi. Mogę powiedzieć tylko, że modelem jest zapewne regresja wieloraka , lub regresja logistyczna .

Regresja wieloraka prognozuje wartość zmiennej objaśnianej Y , przez kombinację liniową zmiennych objaśniających x co da się wyrazić wzorem:

Y = a1 * x1 + a2* x2 + ... + an * xn + e , gdzie:
Y - zmienna objaśniana (Jak mocno ktoś Cię lubi na fb) , x - zmienne objaśniające (tutaj dałbym różne założenia, czyli na przykład jak często rozmawia się z daną osobą i tym podobne, w pewnej skali od 1 do iluś tam) ,
n - liczba zmiennych objaśniających , a - ustalone współczynniki kombinacji liniowej , e - szum/błąd danych

Teraz mając "i" znajomych możemy otrzymać ciąg wartości długości "i" , gdzie każdy wyraz ciągu określa wartość Y dla znajomego.

Weźmy zatem Y ~ [0,1] co pomoże nam w wyrażaniu procentowym.

Teraz biorąc znajomego, który miał największą wartość Y mamy odpowiedź.

Mam jeszcze pomysł na regresję logistyczną, lecz w wakacje nie chce mi się myśleć Tongue
Zapisane

Hilfer heiße ich, möchte ich helfen dich Smile
Koks
Major
*****
Offline Offline

Wiadomości: 580



« Odpowiedz #13 : Sierpnia 24, 2015, 12:10:00 »

Zapisane

Częste mycie skraca życie.
"If you have a fast, shiny new Pentium II, you might try using 44 kHz for the ultimate in sound quality." - readme od Unreala
https://drive.google.com/folderview?id=0B2TXQD5v-ZIVfjVQdTl2TTZiWmJ2LWZJajJzS0V4cDZBay04WjVGQkdQdnBDQzRlYkdQVGc&usp=sharing
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.297 sekund z 19 zapytaniami.