Kwietnia 18, 2024, 08:24:29 *
Witamy, Go¶ć. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podaj±c nazwę użytkownika, hasło i długo¶ć sesji
Aktualno¶ci:
Nowa strona główna  : http://www.emunes.pl
Zapraszamy do testowania !

Chat: http://chat.emunes.pl
Galeria cartów: http://carts.emunes.pl
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  

Reklama
Strony: [1] 2 3 4
  Drukuj  
Autor W±tek: Commodore 64  (Przeczytany 31687 razy)
0 użytkowników i 1 Go¶ć przegl±da ten w±tek.
lemonek1
Kapitan
****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 289



WWW
« : Czerwca 26, 2006, 22:49:01 »

Czy posiadacie / posiadaliście komodorka ? Jak wspominacie spędzony przed tą konsolą czas. Jakie są wasze ulubione gry na c 64. Co sądzicie o nośniku jakim jest kaseta ?
« Ostatnia zmiana: PaĽdziernika 19, 2008, 10:33:52 wysłane przez siudym » Zapisane



sobek
Wspiera aktywnie
Kapral
*
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 95



C64
« Odpowiedz #1 : Czerwca 27, 2006, 00:51:05 »

Sam nigdy nie miałem komodorka, ale słyszałem już o nim tyle, że wcale nie dziwie się tej jego kultowości. Teraz już jest niestety za późno by można było poczuć ten klimat :/
Z kasetami wiąże się ciekawa historia. Mianowicie w czasach gdy w Polsce nie było jeszcze ustawy o ochronie praw autorskich różne gry i programy były nadawane przez radio Cheesy  Wyobrażacie to sobie? Wsadzasz kasetę a spiker oznajmia - "proszę się przygotować już za chwilę specjalnie dla naszych słuchaczy - Half-Life 2" Cheesy
Zapisane
lemonek1
Kapitan
****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 289



WWW
C64
« Odpowiedz #2 : Czerwca 27, 2006, 13:02:10 »

Z tymi kasetami to było też tak że na zlotach komputerowców masowo kopiowało się oprogramowanie. Pamiętam jak się przewijało kasety w poszukiwaniu ciekawych gier, i jak długo czekało się aż gra się wczyta.   Jednak najbardziej utkwiły mi w pamięci kłopoty z dżojstikami. Ja dość późno miałem swojego komodorka i w chwili gdy psuły się dżojstiki był kłopot z załatwieniem potrzebnej części, chodziło się po znajomych by daną część załatwić w końcu moja przygoda z c 64 skończyła się gdy wyczerpały się wszystkie źródła zapasowych część do dżojstików.
Zapisane



siudym
Go¶ć
C64
« Odpowiedz #3 : Czerwca 27, 2006, 22:51:17 »

JOP! Mam komode64 do dziś! Spi sobie w szawce pod TV juz od dawna. Niestety kaset juz nie czyta i nie wiem, nie pamietam nawet czy byly one nagrane w turbo jakims czy nie, nie czyta i basta! Mialem rozne karty i bajery do niej ale pogubione oraz wysprzedane. Mam takze sprawną stacje dyskietek 5.25 "jestem-wielka-jak-kloc-betonu-waze-tone-uwazaj-bo-jak-spadne-ci-na-głowe-to-jestes-trup" (2-3x wieksza od samego C64 i ciezsza 10x Cheesy) Chyba mam jeszcze 1 dyskietke do niej nawet. Komoda bardzo ładna, jak NOWA! czysta zadbana i pachnie jak ta pani z perfumerii (sie dba to sie ma).

Co wspominam, mase bedzie gier, m.in. Jet Set Willy i jego słynne wyliczone do pixela skoki, River Raid lepszy niz na 2600, słonie CJ - madafaka! do dzis gram na telefonie w CJ elephant antics, Rick Dangerous, Siostry Giana ofkors, masa tego i piękne czasy. Ach joooo - jak mawiał Krecik (KRETEK!)

A joypady mialem Quick Shooty, zawsze sprawne i mocne, nigdy nie mialem problemow :] Jeden mam do dziś (przeżył czasy c64 i czasy amigi!!)Cheesy
« Ostatnia zmiana: Czerwca 27, 2006, 22:58:47 wysłane przez siudym » Zapisane
lemonek1
Kapitan
****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 289



WWW
C64
« Odpowiedz #4 : Czerwca 27, 2006, 23:34:39 »

Gier miałem masę, ale pamiętam tyko że był wśród nich Miś Jogi i Mario w którego grałem najwięcej ze wszystkich gier z c 64  

Siudym pamiętasz ile średnio gier mieściło się na kasecie ?
Zapisane



siudym
Go¶ć
C64
« Odpowiedz #5 : Czerwca 27, 2006, 23:46:17 »

nie ma reguły na to, zalezy jakie gry byly nagrane, jak male to duzo jak duze to malo :] Bywalo ze jedna, bywaly 4 i bywaly 24 Smile

EDIT:
komoda w szafce, czasy leca do przodu i teraz moje c64 siedzi w telefonie,
gdyby mi ktos o tym powiedzal 16 lat temu bym zaśmiał się na smierć cheesy
« Ostatnia zmiana: Czerwca 28, 2006, 23:00:59 wysłane przez siudym » Zapisane
Mejs
Chor±ży
***
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 196



C64
« Odpowiedz #6 : Lipca 03, 2006, 23:47:44 »

O Qurek ale napisałeś wyczerpującego posta ! Bardzo ci za niego dziękuję bo dowiedziałem się co nie co o "legendzie". Super dzięki i polecam lekturę innym.
Zapisane
setezer
Kapitan
****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 315



WWW
C64
« Odpowiedz #7 : Sierpnia 05, 2006, 22:18:41 »

Nowy program na komodorę:

Zapisane

BOJAN
Go¶ć
C64
« Odpowiedz #8 : Sierpnia 05, 2006, 22:56:10 »

hyhy ;>
Zapisane
Pierun
Wspiera aktywnie
Chor±ży
*
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 227



WWW
C64
« Odpowiedz #9 : Sierpnia 05, 2006, 23:15:27 »

Heh:) Co to znaczy "IDX"? n0wy język setezera? Cheesy
Zapisane

Jeżeli kto¶ długo czeka na aktywację konta na forum, to pisać do mnie.
Oldschoolowy dziad
Go¶ć
C64
« Odpowiedz #10 : Sierpnia 06, 2006, 00:54:10 »

kiedyś ci sie za to odpłace, z nawiązką. zoabczysz jeszcze...
powiało grozą ;/
Zapisane
setezer
Kapitan
****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 315



WWW
C64
« Odpowiedz #11 : Sierpnia 06, 2006, 11:15:09 »

jak się robi "ź" na klawierze? X+Alt -> na 64 nie ma polskich znaków: http://szablony.freeware.info.pl/znaki-specjalne.html  Smile.

Ten niebieski ekran to coś pięknego chlip, chlip
« Ostatnia zmiana: Maja 19, 2015, 14:15:23 wysłane przez setezer » Zapisane

kubicz
Wspiera aktywnie
Kapral
*
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 72



C64
« Odpowiedz #12 : Marca 04, 2007, 21:18:45 »

Pamietam jak dzis, komunia mojego starszego brata i ten "szczyt" techniki, ktory wtedy zagoscil w moim domu. Mowa o qltowym C-64.
Jako ze, wraz z bratem bylismy mali, wgrywanie gier z kaset nam nie wychodzilo (pozniej okazalo sie ze przy wgrywaniu pomijalismy pare czynnosci), na szczescie mielismy jeszcze 4 gry na carcie.
W owym czasie byly to dla mnie same hiciory (no moze oprocz Klaxa).
Spedzilem setki godzin, grajac w Flimbo's Quest (dopiero po paru miesiacach, skapowalem o co w tej grze chodzi :blush:), Fiendish Freddy (ta gra spaczyla moja psychike, jak ja lubilem rzucac nozami, w ta pania na kole albo nie trafiac skoczkiem do basenu :spiteful:) i International Soccer (w owym czasie, byl to dla mnie numer 1 wsrod gier; pamietam ze jak Legia weszla do LM, to w domu zrobilem sobie wlasny turniej). To byly czasy Smile
Zapisane
koNESer
Go¶ć
C64
« Odpowiedz #13 : Marca 09, 2007, 00:48:31 »

A ja sobie C-64 właśnie zakupiłem,gdyż nigdy swojego egzemplarza nie miałem smiley  a bardzo dobrze ten komputer pamiętam,bo strasznie dużo grałem u kumpla........huhu początki były jak miałem 6 czy 7 lat..heh lecz obrazy z przeszłości zostały w mojej głowie bardzo dobrze zapamiętane,jak już wspomniałem na własnośc sprzeta nigdy nie miałem,więc zadam....zapewne dla większośći z was banalne pytanie.
Wiecie internet.....łatwy dostęp do gier na C-64.....tylko jak to skopiować na kasete???
Czy trzeba koniecznie mieć stacje dyskietek aby móc kopiować?
Jak wiecie jak to sie robi to chciałbym aby ktoś taki mały tutorial zapodał co i jak trza w tym celu zrobić.
Zapisane
aboabo
Spaghetti Samurai
Major
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1110


geje we wsi


C64
« Odpowiedz #14 : Marca 09, 2007, 08:09:41 »

da rade na kasete jak masz magnetofon z audio outem. idealnie nadaja sie do tego stare diory, radmory, unitry ktore czesto mialy licznik dokladnie taki jak w datasette (bardzo ulatwia sprawe). w necie dostepne sa programy do konwertowania t64 do wav  - jak znajde to zarzuce linkiem. po skonwertowaniu zostaje juz tylko nagrac łejwa na tasme. trzeba tylko przypilnowac zeby sygnal z kompa byl dostatecznie glosny i zeby nie zrobic czegos glupiego - np. nie odwrocic fazy.

konwertowac mozna jeszcze pliki .prg (przynajmniej powinno sie dac). natomiast nie nagrasz na kasete zadnej wieloplikowej aplikacji.

edit: oczywiscie mialem na mysli audio in
« Ostatnia zmiana: Marca 10, 2007, 07:02:40 wysłane przez v jupiter » Zapisane


W pewnym archiwum znajduje sie autentyczne nagranie glosu Mieszka I, przypadkiem utrwalone przez garncarza pracujacego na kole garncarskim: "Poniewaz Mieszko I krzyczal glosem bardzo podniesionym to reka garncarza zlobiaca w tym czasie spiralny rowek (wzór luzycko-warminski) w miekkiej glinie drgala w rytm glosu Mieszka I jak membrana mikrofonu. A mysmy wzieli ten wykopany z ziemi talerz, polozyli na gramofonie i odtworzyli".
koNESer
Go¶ć
C64
« Odpowiedz #15 : Marca 09, 2007, 16:41:33 »

Elegancko,dzięki za wieści...to czekam na linki
A i jeszcze jedno jak sie ma sprawa stacji dyskietek i kopiowanie na dyskietki???
Trzeba jakieś przeróbki wprowadzac aby stacje odpalić na pc i zgrac pliki czy jakos inaczej?
Zapisane
aboabo
Spaghetti Samurai
Major
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1110


geje we wsi


C64
« Odpowiedz #16 : Marca 10, 2007, 07:02:14 »

do stacji potrzebny bedzie specjalny kabel XE/XM 1541 (schematy znajdziesz na stronie star commandera) i duza dawka cierpliwosci, najlepiej jak masz kompa z dosem to zalatwisz cala sprawe bez niespodzianek.

z softu to Star Commander - mozna nim wykonywac wszelkie potrzebne operacje dyskowe, edytowac image dyskietki, kopiowac pliki wewnatrz itp. istnieje takze emulator twardego dysku pod dosa - 64HDD.

edit:

http://sta.c64.org/

domowa strona star commander, cos muli ostatnio

http://digilander.libero.it/tcengineer/c64/index.htm

tu masz szereg programow do tasmy.  TAPWAV na samym dole jak sama nazwa wskazuje sluzy do konwertowania plikow tap na wav.

http://wav-prg.sourceforge.net/

tutaj program do konwertowania plikow t64 i prg do TAP

jesli chcesz nagrac gre z dyskietki na tasme to najpierw bedziesz musial skonwertowac d64 na t64 przy pomocy star commandera.

star commander jest aplikacja pod dosa. wprawdzie udalo mi sie ja odpalic pod win xp kombinujac ostro, ale napewno nie jest to rozwiazanie dla tych ktorzy nie odpalali go pod dosem. jesli nie masz systemu z dosem polecam freedosa.

http://freedos.sourceforge.net/

nie obsluguje wprawdzie NTFS ale nie trzeba go instalowac. wystarczy wypalic plytke CD-RW. nagrac na nia pliki i jeszcze zapakowac do pliku z wirtualnym napedem jakis sterownik cd roma zeby te pliki pozniej odczytac. bardzo szybkie i proste rozwiazanie.

co do kabli to sa rozne typy

X1541 - wspolpracuje tylko ze starymi PCtami, tylko DOS

XE1541 - wspolpracuje z nowszymi PCtami, tylko DOS (obsluga ECP+EPP)

XM1541 - wspolpracuje z softem cbm4linux i cbm4win (wersja pod xp, nie polecam nawet cierpliwym)

XE i XM sa bardzo podobne pod wzgledem konstrukcji. jedyna roznica pomiedzy nimi polega na tym ze piny DATA i RESET sa zamienione. tak wiec mozna sobie zrobic kabel z przelacznikiem.

te kable moga nie wspolpracowac z wiekszoscia laptopow i niektorymi plytami glownymi. do laptopow jest specjalny kabel XA1541.

najlepsze rozwiazanie to DOS i ktorys z dwoch pierwszych kabli. nie polecam cbm4win ze wzgledu na problemowosc.
« Ostatnia zmiana: Marca 10, 2007, 09:03:15 wysłane przez v jupiter » Zapisane


W pewnym archiwum znajduje sie autentyczne nagranie glosu Mieszka I, przypadkiem utrwalone przez garncarza pracujacego na kole garncarskim: "Poniewaz Mieszko I krzyczal glosem bardzo podniesionym to reka garncarza zlobiaca w tym czasie spiralny rowek (wzór luzycko-warminski) w miekkiej glinie drgala w rytm glosu Mieszka I jak membrana mikrofonu. A mysmy wzieli ten wykopany z ziemi talerz, polozyli na gramofonie i odtworzyli".
koNESer
Go¶ć
C64
« Odpowiedz #17 : Marca 10, 2007, 10:51:13 »

v jupiter WIEEEEEEEEEEELKI DZIĘKI ZA INFO Smile
Zapisane
koNESer
Go¶ć
C64
« Odpowiedz #18 : Marca 12, 2007, 16:57:27 »

Sorka że post pod postem ale musiałem,bo mam pytanie które v jupitera napewno zwali z nóg(nie tylko jego) Cheesy

Napiszcie mi jak odpalić kasete z grą bo mnie szlak trafia
tak.....wiem że LOAD.....PRES PLAY ON TAPE.....no i co dalej........Huh? heh
Zapisane
aboabo
Spaghetti Samurai
Major
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1110


geje we wsi


C64
« Odpowiedz #19 : Marca 12, 2007, 17:42:26 »

kurde zara jak to sie robilo...

jak wcisniesz play w magnetofonie komoda powinna zaskoczyc w momencie kiedy odczyta z kasety jakis zapis.

musisz sie jeszcze upewnic czy kaseta jest nagrana normalnie czy w turbo. jesli w turbo to najpierw musisz zaladowac jakis program turbo z kartridza, lub jesli kartridza nie posiadasz to z kasety (na pirackich skladankach zazwyczaj znajdowal sie takze turbo).

gry pod turbo ladujesz juz nie poleceniem load, tylko <-L

<- to jest strzalka rzecz jasna

a no i chyba najwazniejsze to dobrze ustawic glowice. odpalasz taki program tape tester i krecisz wkretakiem ta srubka tak zeby sygnal byl wyrazny. tape tester znajdziesz na kartridzu z turbo albo na tasmie.
Zapisane


W pewnym archiwum znajduje sie autentyczne nagranie glosu Mieszka I, przypadkiem utrwalone przez garncarza pracujacego na kole garncarskim: "Poniewaz Mieszko I krzyczal glosem bardzo podniesionym to reka garncarza zlobiaca w tym czasie spiralny rowek (wzór luzycko-warminski) w miekkiej glinie drgala w rytm glosu Mieszka I jak membrana mikrofonu. A mysmy wzieli ten wykopany z ziemi talerz, polozyli na gramofonie i odtworzyli".
Strony: [1] 2 3 4
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.032 sekund z 18 zapytaniami.